Dlaczego mózg lubi prezenty

Na temat

Obdarowywanie ma wielką siłę i wpływa pozytywnie nie tylko na osobę, którą obdarowujemy. Uskrzydla również nas samych i nastawia optymistycznie. Uświadamia nam, że mamy moc i zasoby potrzebne do uszczęśliwiania ludzi. Bo żeby coś ofiarować, trzeba najpierw to coś mieć.

Dla większości z nas grudzień to pora świąt i magiczny okres nie tylko ze względu na przeżycia duchowe, ale też z powodu spotkań z rodziną i dawania sobie prezentów. To czas, w którym pokazujemy najbliższym i tym trochę mniej bliskim, że o nich myślimy. Dawanie prezentów to jeden ze sposobów na podziękowanie za to, że są z nami. 
Przy wyborze prezentu warto spróbować wczuć się w drugiego człowieka. W przeciwnym wypadku trafimy z podarunkiem jak w dowcipie, kiedy filozof zagaduje do Iksińskiego: „Wiesz, nie istnieją dwie osoby myślące tak samo!”. Na co dostaje odpowiedź: „Radykalnie zmienisz zdanie, gdy Ci pokażę prezenty, jakie dostałem!”.

Historia dawania prezentów

Wręczanie sobie prezentów jest zwyczajem starym jak świat i towarzyszy człowiekowi niemal od początku istnienia na ziemi. Już kultura plemienna była oparta na wymianie dóbr. Współplemieńcy obdarowywali się na wiele sposobów. Prezentem mógł być wisiorek z zęba groźnego zwierzęcia lub kamień o niebywałym kolorze. Czasem najlepszym podarunkiem było zaproszenie, aby usiąść i ogrzać się przy ognisku. 
W późniejszych czasach tradycja dawania upominków została powiązana z określonymi etapami życia, np. narodzinami dziecka lub ślubem. Współcześnie mamy wiele okazji do obdarowywania się i sprawiania sobie miłych niespodzianek.

POLECAMY

Nie tylko przedmioty

Maurice Godelier w książce Zagadka daru pisze, że prezent jako ofiarowanie czegoś dobrowolnie, bez zapłaty – jest okazaniem komuś przychylności, uhonorowaniem lub po prostu gestem pomocy. To nic innego jak wręczenie przedmiotu lub świadome zrobienie czegoś dobrego dla osoby, której w danej chwili chcemy sprawić przyjemność.
Prezentem może być również nasze indywidualne lub społeczne działanie. Oddajemy krew, wysyłamy płatne SMS, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Dostrzegamy, że możemy sprawić komuś radość, więc wrzucamy pieniądze do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Słownik języka polskiego wyjaśnia termin: „obdarowywanie prezentami” na dwa sposoby. Pierwszy to „dać komuś coś w prezencie”, natomiast drugi „okazać komuś jakieś pozytywne uczucia”. 
W jednym z wywiadów dr Mark Williams, profesor neurobiologii kognitywnej na Macquarie University powiedział znamienne słowa: „Zwyczaj obdarowywania prezentami jest bardzo ważny w każdym społeczeńs...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI