Cztery dni pracy i wystarczy?

Psychologia i życie

W krótszym czasie można zdziałać więcej, czterodniowy tydzień pracy zwiększa efektywność pracowników – dowodzą badania. Dlaczego zatem jeszcze go nie wprowadzono?

Z badania przeprowadzonego przed dwoma laty przez słynny koncern Kantar Millward Brown dla Work Service wynika, że Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów w Europie. W pracy spędzamy średnio 45 godzin tygodniowo, co znaczy, że w ciągu roku sfera zawodowa pochłania nam około 2 tysiące godzin. 

A zarazem, paradoksalnie, jesteśmy jednym z najmniej produktywnych krajów na świecie – według analizy przeprowadzonej przez brytyjską firmę Expert Monitor, a obejmującej 35 państw, znaleźliśmy się na 33. miejscu. Dochód wypracowywany w ciągu godziny przez Polaka jest 10-krotnie niższy niż ten wypracowywany przez mieszkańca Luksemburga – który prowadzi w zestawieniu.

Okazuje się, że wbrew oczekiwaniom zapracowanie wcale nie jest korzystne dla firmy. Przeciwnie, skutkuje niską efektywnością działania. Czy zatem, skracając czas pracy, można zyskać na produktywności? 

Długi każdy weekend 

Z wymiarem czasu pracy eksperymentują firmy. Na przykład w nowozelandzkiej firmie Perpetual Guardian, zajmującej się nieruchomościami, wiosną ubiegłego roku na dwa miesiące wprowadzono czterodniowy tydzień pracy, przy czym pracownikom płacono tak, jakby pracowali 5 dni. Okazało się, że zaowocowało to większą ich kreatywnością – mieli więcej pomysłów, rzadziej się spóźniali do pracy i nie robili podczas niej długich przerw. Dzięki wydłużonym weekendom – jak twierdzili – spędzali więcej czasu z rodziną i na aktywności fizycznej. 

Równie zadowalające wyniki uzyskano w szwedzkiej firmie Filimundus, która zdecydowała się wprowadzić sześciogodzinny dzień pracy. Sprawiło to, że pracownicy byli bardziej skupieni na swych zadaniach.

Rzadziej też dochodziło między nimi do konfliktów. 

POLECAMY

Kolejne przykłady również pochodzą ze Szwecji. Kiedy przed laty w zakładach Toyoty w Göteborgu wprowadzono sześciogodzinny dzień pracy, przy zachowaniu tej samej wysokości płac, zadowoleni byli nie tylko pracownicy, ale i szefowie, bo zyski firmy wzrosły o około 25 procent! Zachęcone tym przykładem władze Göteborga skróciły czas pracy pielę...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI