Czego uczy nas choroba dziecka?

Psychologia i życie

Są takie zdarzenia, które diametralnie zmieniają życie całej rodziny, zwłaszcza gdy jest to choroba dziecka. Co o lekcji życia i radzeniu sobie z trudnymi emocjami mówią lekarze i rodzice dzieci leczonych onkologicznie?


Wywiad z prof. dr. hab. n. med. 
Jackiem Wachowiakiem, Kierownikiem Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UM w Poznaniu oraz z Prezesem Stowarzyszenia Dzieciaki Chojraki. 
Rozmawiała Patrycja Danielewska

Przewodniczy Pan Stowarzyszeniu Dzieciaki Chojraki, które utworzył Pan prawie 25 lat temu razem z rodzicami dzieci leczonych onkologicznie. 
Prof. Jacek Wachowiak: Stowarzyszenie powstało w 1999 r. z inicjatywy rodziców dzieci leczonych w pierwszym polskim dziecięcym Oddziale Transplantacji Szpiku Kostnego i lekarzy z tego oddziału. Wszyscy widzieliśmy potrzebę wybudowania i wyposażenia nowego Oddziału TSK, bowiem oddział działający od 1989 r. pracował w skrajnie trudnych warunkach i dysponował zbyt małą w stosunku do potrzeb liczbą stanowisk transplantacyjnych, co w świetle wymogów Dyrektywy Komisji Europejskiej i dostosowanej do niej Ustawy Transplantacyjnej groziło jego zamknięciem. Dzięki środkom zebranym przez Stowarzyszenie nowy Oddział TSK został oddany do użytku w 2005 r. Ale obecnie najbardziej cieszy nas to, że po 13 latach od podjęcia kolejnej inicjatywy: budowy nowych dziecięcych oddziałów onkologicznych, 4 października 2022 r. została oddana do użytku nowa Klinika wraz z zapleczem ambulatoryjnym, laboratoryjnym, rehabilitacyjnym i socjalnym. To już światowy poziom. Naszym celem zawsze było zapewnienie dzieciom z chorobą nowotworową najlepszego leczenia, w najlepszych warunkach, najlepiej przy mamie i tacie. Czujemy, że to zadanie pod względem lokalowym zdołaliśmy zrealizować. 

Jakiego wsparcia według Pana najbardziej potrzebuje rodzic na etapie diagnozy choroby onkologicznej dziecka? 
Na etapie diagnozowania choroby nowotworowej, ale także na wszystkich etapach jej leczenia, rodzice potrzebują przede wszystkim rozmowy z lekarzem i możliwości zadawania pytań oraz uzyskiwania kolejnych informacji i wyjaśnień dotyczących choroby, sposobu jej leczenia, szans na wyleczenie, możliwych zagrożeń związanych z leczeniem, a także informacji o aktualnym stanie i wynikach badań u dziecka. 

W jaki sposób lekarz może pomóc rodzicowi na etapie informowania o rozpoznaniu u dziecka choroby nowotworowej?
Dobrze jest kilkukrotnie podczas kolejnych rozmów powtórzyć te same informacje dotyczące choroby, ponieważ stres związany z chorobą dziec...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI