Autor: Wanda Sztander

Dr Wanda Sztander jest psychologiem i psychoterapeutą, pracuje w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie. Zajmuje się terapią rodzin, w tym z problemem alkoholowym.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak się związać, by się nie rozwiązać

Czy jest recepta na dobry związek? Czy jeśli unikniemy opisanych błędów, możemy liczyć na trwałość tego, co zwiążemy? Niekoniecznie. Związki nie są wynikiem algorytmów, lecz intuicji, w którą wyposażyła nas natura.
 

Czytaj więcej

Na rozstajach rozstania

Rozwód zawsze oznacza rozstanie. Rozwód jest kamieniem milowym w naszym życiu. Po nim już nic nie jest takie samo.

Czytaj więcej

Droga do przebaczenia

Nie jest łatwo odpuścić sobie czy innym. Nie jest łatwo wypuścić z zaciśniętych dłoni krzywdy, kaleczące jak ostre kawałki szkła. Aby naprawdę przebaczyć, trzeba przejść długą i wyczerpującą psychicznie drogę.

Czytaj więcej

Ludzie mylą miłość

Miłość jest rozświetlaniem własnej duszy i przyczynianiem się do rozświetlania duszy drugiego człowieka. Potrzeba do tego pracy i odwagi. Nawet jeśli proces ten niesie z sobą cierpienie, nigdy nie jest ono celem. Nigdy też nie ma go więcej niż światła.

Czytaj więcej

Małżeństwo doskonale osobiste

Bywają małżeństwa z rozsądku, małżeństwa dla interesu, małżeństwa z namiętności i z miłości. Dwa ostatnie przeciwstawia się często dwóm pierwszym jako... no właśnie! Jako przyjemniejsze? Trwalsze? Rozumniejsze?

Czytaj więcej

Związek, który niszczy

Jestem od trzech lat w związku z synem alkoholika.Chciałabym mu pomóc poradzić sobie ze sobą, a także pomóc naszemu związkowi. Mój partner miewa straszne depresje.

Czytaj więcej

Moja mama koleżanka

Czy córka i matka mogą być koleżankami? I tak, i nie. Jest wiele obszarów, w których są nimi i pozostaną, ale generalnie relacja matka - córka nie jest równorzędną. Czasem matka nie może być kumpelką.

Czytaj więcej

Ziarnko piasku w oceanie

Duchowość odnosi się do sposobu naszego zamieszkiwania we wszechświecie. Można doświadczać siebie jako ziarnka piasku na pustyni lub jako fali ogromnego oceanu.

Czytaj więcej

Dobra rodzina

Jeśli chodzi o psychologiczne warunki stawania się człowiekiem, nie wymyślono niczego lepszego niż rodzina. Nie musi być idealna, bo rodziny są tworem i wspólnotą ludzi, a nie ma ludzi doskonałych. Wystarczy, że jest dobra.

Czytaj więcej

Zrozumieć - jak to łatwo powiedzieć

Zrozumienie drugiego człowieka jest czymś bardzo złożonym - wiedzą o tym wszyscy, którzy nad tą sprawą kiedykolwiek się zastanawiali. Jest aktem holistycznym: somatycznym i intelektualnym, intuicyjnym i twórczym.

Czytaj więcej

TALENT ZROZUMIENIA

W marcowych „Charakterach” opisywaliśmy trudną sztukę zrozumienia innych ludzi. Wokół tej umiejętności narosło wiele mitów. Omawiamy niektóre z nich.

Czytaj więcej