Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nałogi i terapie , Praktycznie

15 lutego 2016

Związek, który niszczy

83

Jestem od trzech lat w związku z synem alkoholika.Chciałabym mu pomóc poradzić sobie ze sobą, a także pomóc naszemu związkowi. Mój partner miewa straszne depresje.

Nie wychodzi z domu, wszystko go wścieka, nawet zwykłe czynności, dlatego praktycznie nie mieszkamy razem. On najchętniej spędzałby czas w swojej pustelni, nie lubi przebywać wśród ludzi. Gdy gdzieś wyjeżdżamy, najlepiej czuje się w miejscach mało zatłoczonych (to akurat tłumaczę sobie jego zawodem – wypływa w kilkumiesięczne rejsy).

Zauważyłam, że strasznie ciężko jest mu zrozumieć moje problemy, tak jakby nie miał w ogóle zdolności do empatii. Skupia się tylko na sobie, chciałby, aby wszystko, co go otacza – nawet ja – było perfekcyjne, idealne. To jest oczywiście powodem rozstań. Za pierwszym razem ja podjęłam decyzję o zerwaniu – on wrócił, gdyż stwierdził, że jednak mnie kocha... ale po roku wycofał się z deklarowanych uczuć. Jest strasznie niedowartościowany i uważa, że jedynym sposobem, aby to zmienić, są inne kobiety.

Zależy mu na mnie, ale nie chce mnie krzywdzić. I to było powodem obecnego rozstania.

Mimo zerwania on cały czas chce utrzymywać ze mną kontakt. Twierdzi, że jestem dla niego najważniejszą osobą na świecie. Chciałabym mu jakoś pomóc albo chociaż spróbować zrozumieć (...) Boję się, że gdy przestanę utrzymywać z nim kontakt, popadnie w straszną depresję i źle się to dla niego skończy. Związek z nim, szczególnie w ostatnim okresie, był dla mnie destrukcyjny, ale pewnie znów będzie chciał do mnie wrócić, a ja nie będę oponować. Nadal go kocham, ale boję się, że powrót do niego mnie zniszczy. (...)

Mam świadomość, że część winy za jego obecne zachowanie ponoszą rodzice, ojciec, jego dzieciństwo, ale sama wiedza o tym nie wystarczy, aby wiedzieć, jak sobie z tym problemem poradzić. Mam dostęp do poprzednich artykułów o DDA i postaram się je wszystkie prześledzić, może gdy dam mu je do przeczytania, będzie mógł zdać sobie sprawę z pewnych rzeczy.

POLECAMY

M.

Dr Wanda Sztander jest psychologiem i psychoterapeutą. Pracuje w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie. Prowadzi terapię małżeństw i rodzin. Napisała m.in.: „Poza kontrolą”, „Rozmowy, które pomagają”, „Przed klasówką z miłości”.


Droga Pani,

Przede wszystkim pragnę zwrócić uwagę, że opis zachowania mężczyzny, jaki Pani przytacza – między innymi depresje i wybór samotności, a także niezrozumiałe zachowania agresywne – wszystko to może być objawami zaburzeń wymagających leczenia specjalistycznego i to nie jedynie w formie psychoterapii. Tym bardziej nie tylko leczenia miłością, zrozumieniem i troską otrzymywaną od osób bliskich i kochających.

DDA, czyli bycie dorosłym dzieckiem alkoholików nie jest chorobą samą w sobie. Bycie DDA mówi o tym,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy