Na skrajnych emocjach

Nałogi i terapie Praktycznie

Osoby, które spędziły dzieciństwo w towarzystwie rodzica alkoholika często właśnie w tym dopatrują się źródeł wielu swych problemów w dorosłym życiu Bycie DDA, nie pozbawia nas jednak zdolności do poszukiwania własnego szczęścia.

Mam 20 lat, prawdopodobnie jestem dorosłym dzieckiem alkoholika. Mój ojciec pił odkąd sięgam pamięcią, pije nadal, choć nie jest już z mamą. Zawsze wiedziałam, że pije – już jako trzyletnia dziewczynka bałam się powrotów ojca do domu. Moje dzieciństwo było smutne. Ojciec miał wobec mnie zbyt wielkie wymagania, wszystko musiało być zrobione idealnie. Bałam się odrabiania z nim lekcji, bałam się odezwać, bo za każdy błąd obrywałam w głowę.

Jako dziecko byłam zamknięta w sobie i nieśmiała. Jako nastolatka chciałam być sama, izolowałam się od rówieśników, uważałam, że nikt mnie nie rozumie. Dziś wydaje mi się, że nie umiem decydować o swoim życiu, ciągle podejmuję złe decyzje. Wyjechałam na studia prawie dwa lata temu i zrezygnowałam z nich, bo wydawało mi się, że jestem nieszczęśliwa z powodu złego wyboru.

Wyjechałam do innego miasta, by studiować inny kierunek i znów czuję się nieszczęśliwa, ale już nie jestem pewna, dlaczego tak się dzieje. Ciągle odczuwam skrajne emocje: bywa, że mam pogodny nastrój, nie trwa to jednak zbyt długo, bo znów zagłębiam się w smutku. Męczę się sama ze sobą. Pomimo młodego wieku jestem samotna. Nie mam przyjaciół, nie mam nikogo. Nie umiem nawiązywać kontaktów z rówieśnikami, ludzie po prostu stronią ode mnie.

Wcale mnie to nie dziwi, przecież nikt nie lubi ludzi z problemami. Rodzina udziela mi jedynie rad w stylu „musisz przestać taka być”. Nic już z tego nie rozumiem, czy rzeczywiście sama sobie stoję na drodze do szczęścia? Ja już naprawdę nie chcę tak dłużej żyć. Gdzie mam szukać pomocy?
Anna


Pani Anno,

POLECAMY

Niełatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy sama Pani stoi na drodze do swego szczęścia. Uczucia przyjemne, w tym także poczucie szczęścia, pojawiają się, kiedy potrafimy odnaleźć się w świecie i zaspokajać w nim swoje potrzeby. Czujemy się zatem szczęśliwi, kiedy jesteśmy zdrowi, mamy wokół siebie osoby, które zaspokajają nasze potrzeby bliskości i miłości, kiedy realizujemy swoje marzenia i wykorzystujemy swój potencjał. Osiągnięcie tego stanu w dzieciństwie w dużym stopniu zależy od naszych rodziców, gdyż do nich kierujemy swoje oczekiwania i oni zaspokajają nasze potrzeby. Gdy je...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę 20% TANIEJ

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy