Autor: Michał Gumowski

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Uwierzyć, by zwyciężyć

Jadwiga Koźmińska-Kiniorska jest psychoterapeutą, pracuje w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Ukończyła warsztaty Simontona. Prowadzi terapię indywidualną oraz zajęcia psychologiczne w klubie Amazonek.

Czytaj więcej

KAŻDY RASIZM TO HAŃBA

Po tylu spotkaniach z młodymi Polakami prawie nie czuję w nich antysemityzmu. Przeważnie rozpoznaję, kiedy głosy przeciw antysemityzmowi są prawdziwe, a kiedy fałszywe. Można przyzwyczaić się też do political correctness, ale ja czuję, że u młodych Polaków jest to coś głębszego. Profesor Szewach Weiss jest politologiem. W latach 2001–2003 był ambasadorem Izraela w Polsce. Urodził się w 1935 roku w Borysławiu (dzisiejsza Ukraina). Wraz z rodzicami i rodzeństwem przeżył wojnę dzięki pomocy polskich rodzin. Wyjechał z Polski w 1946 roku. W Izraelu pełnił wiele ważnych funkcji publicznych, był m.in. wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Knesetu, przewodniczącym Rady Yad Vashem. Aby zostać ambasadorem w Warszawie, odrzucił propozycję objęcia placówek w Berlinie lub w Moskwie.

Czytaj więcej

ZIMNE SERCE ODCHODZI

Metoda ustawień rodzinnych Berta Hellingera bywa pomocna, ale zastosowana przez niepsychoterapeutów może być groźna jak brzytwa w rękach małpy.

Czytaj więcej

GORYLE SĄ WŚRÓD NAS

Nagrody Ig Nobla przyznawane są od 14 lat za osiągnięcia, które „śmieszą, a potem skłaniają do myślenia”. Pierwszego Ig Nobla w psychologii otrzymali w 1993 roku Amerykanie John Mack i David Jacobs za wniosek, że osoby, które wierzą, iż porwały je istoty z kosmosu, najprawdopodobniej rzeczywiście zostały porwane. W tym roku tę nagrodę otrzymali Daniel Simons z University of Illinois oraz Christopher Chabris z Harvard University za badanie „Gorillas in our midst: sustained inattentional blindness for dynamic events”, opublikowane w magazynie „Perception” [vol. 28 (9)/1999].

Czytaj więcej

Szukam chętnych do wspólnego samobójstwa

Młodzi Japończycy coraz częściej zawierają za pośrednictwem Internetu pakty samobójcze. Pod koniec listopada 2004 roku w dwóch samochodach zaparkowanych na północ od Tokio i w centrum miasta znaleziono ciała siedmiu osób zatrutych tlenkiem węgla z piecyków na węgiel drzewny. Tylko w październiku i listopadzie 29 młodych Japończyków popełniło podobne grupowe samobójstwa. Jak szacuje Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Japonii, w roku 2004 ponad 60 młodych ludzi odebrało sobie życie, zawierając wcześniej ze sobą samobójcze pakty za pośrednictwem Internetu.

Czytaj więcej

Ryzyko dla zysku

Czy istnieje racjonalne ryzyko? Dlaczego bogaci chętniej ryzykują? Czy optymizm ma coś wspólnego z ryzykiem? Prof. dr hab. Tadeusz Tyszka jest psychologiem, kieruje Centrum Psychologii Rynku w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii ekonomicznej. Napisał wiele artykułów i książek z tej dziedziny, między innymi „Psychologię zachowań konsumenckich” (wspólnie z Andrzejem Falkowskim) i „Racjonalność decyzji” (wspólnie z Tomaszem Zaleśkiewiczem). Zredagował też podręcznik „Psychologia ekonomiczna”. Swoje najnowsze badania poświęcił ryzyku. Badał na przykład jego związki z optymizmem i wpływ na podejmowane przez ludzi decyzje.

Czytaj więcej

RĘKA DO ZŁAPANIA

Niepełnosprawność może być siłą, zadaniem, które mam tutaj do wypełnienia. Nie warto zastanawiać się, dlaczego ja je dostałam. Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Trzeba natomiast zastanowić się, jak ten dar wykorzystać. Janina Ochojska jest współzałożycielem i prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej, pomagającej ludziom w różnych częściach świata. W organizowanie pomocy potrzebującym zaangażowała się w latach 80. podczas rocznego pobytu we Francji. Pierwszy konwój wysłała z Polski do Sarajewa w grudniu 1992 roku. PAH ma cztery stałe misje za granicą - w Czeczenii, Afganistanie, Iranie i Iraku. W Polsce prowadzi programy Pajacyk i Edukacja Humanitarna, a także Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom. Janina Ochojska chorowała na polio. Z wykształcenia jest astronomem. Ma męża, mieszka w Krakowie.

Czytaj więcej

NUDA WSTĄPIŁA W EUROPĘ

Zwierzęta nie śmieją się ani nie nudzą. Nuda bowiem wiąże się z używaniem rozumu. Czasem bywa wstępem do życiowych tragedii. Człowiek nudzi się, kiedy jego życie jest bezcelowe. O powstawaniu nudy i o tym, jak jej unikać, mówi MIECZYSŁAW A. KRĄPIEC. O. prof. dr hab. Mieczysław Albert Krąpiec OP jest pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wiele lat był jego rektorem. Stworzył Lubelską Szkołę Filozoficzną. Zainicjował prace nad „Powszechną Encyklopedią Filozofii”, przewodniczy jej Komitetowi Naukowemu.

Czytaj więcej