GORYLE SĄ WŚRÓD NAS

Wstęp

Nagrody Ig Nobla przyznawane są od 14 lat za osiągnięcia, które „śmieszą, a potem skłaniają do myślenia”. Pierwszego Ig Nobla w psychologii otrzymali w 1993 roku Amerykanie John Mack i David Jacobs za wniosek, że osoby, które wierzą, iż porwały je istoty z kosmosu, najprawdopodobniej rzeczywiście zostały porwane. W tym roku tę nagrodę otrzymali Daniel Simons z University of Illinois oraz Christopher Chabris z Harvard University za badanie „Gorillas in our midst: sustained inattentional blindness for dynamic events”, opublikowane w magazynie „Perception” [vol. 28 (9)/1999].

Michał Gumowski: Co było celem waszego badania?
Daniel Simons: – Chcieliśmy sprawdzić, czy osoby, które skupiają uwagę na jednym zadaniu, zwrócą jednocześnie uwagę na równoległe, nieoczekiwane zdarzenie. Odkryliśmy, że nawet niezwykłe przedmioty czy zdarzenia często nie są w stanie przyciągnąć uwagi osoby skupionej na czymś innym. W naszym badaniu wielu ludzi w ogóle nie zauważyło goryla.

Dlaczego wybraliście goryla?
– Dlatego, że akurat mieliśmy strój goryla. A mówiąc poważnie: chcieliśmy wykorzystać coś jak najbardziej dziwacznego. Uznaliśmy, że goryl przechadzający się między grającymi w piłkę będzie czymś wystarczająco niezwykłym. Zależało nam też na zastosowaniu realistycznego bodźca. To zgodne z aktualną tendencją w badaniach – rezygnacją z prostych, arbitralnych bodźców na rzecz złożonych scen.

Czy sami dobrze się bawiliście, oglądają...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI