ZIMNE SERCE ODCHODZI

Wstęp

Metoda ustawień rodzinnych Berta Hellingera bywa pomocna, ale zastosowana przez niepsychoterapeutów może być groźna jak brzytwa w rękach małpy.

Na sali siedzi kilkadziesiąt osób. Obserwują scenę, na której skromnie ubrany starszy pan wypytuje młodą kobietę o jej życie. Ona wybiera z tłumu osoby, które w czasie terapii zastąpią jej prawdziwą rodzinę. Ustawia je według uznania. Starszy pan przygląda się tej „rodzinie”. Po chwili zaczyna przestawiać jej członków. Wypytuje ich o odczucia. Jednym jest ciasno, innym kołaczą serca. Po zmianie ustawienia czują się lepiej. Klientka zaczyna płakać, obejmuje „babcię”. Odczuwa zaległą żałobę po zmarłym dziecku. Szamaństwo? Seans spirytystyczny? Nie, mowa o ustawieniach rodzinnych wykonywanych przez Berta Hellingera. Milena Karlińska, certyfikowana psychoterapeutka Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, wykorzystująca w swojej pracy terapeutycznej metodę ustawień systemowych, mówi: „Sama jestem osobą racjonalną i krytyczną. Rozumiem więc, że komuś, kto zna ustawienia jedynie z opowiadań albo z pobieżnej obserwacji, mogą się one wydać czymś dziwnym czy niewiarygodnym. Reprezentanci mogą doświadczać silnych emocji bądź objawów somatycznych. Można zostać obsadzonym w roli torturowanego przez hitlerowców dziadka lub w roli esesmana mordercy i przeżywać ich uczucia. To zjawisko odwzorowywania przeżyć innych ludzi nazywane jest wiedzącym polem. Nie jest jasne, w jaki sposób reprezentanci zyskują dostęp do doznań osób, których przecież nie znali”.

W roli torturowanego dziadka


Czym są ustawienia systemowe? Czy coś je łączy z terapią systemową? W wywiadzie dla „Charakterów” (nr 5/2004) Marek Wilkirski powiedział: „Terapia Berta Hellingera należy do terapii systemowych w takim sensie, że przygląda się problemowi pacjenta w kontekście systemu rodzinnego. Jest to jednak nowy, fenomenologiczny kierunek i nie powinno się utożsamiać go z wcześniejszymi podejściami systemowymi. System rodzinny rozumiany jest szerzej: w zaburzeniu pewnych reguł »pierwotnego porządku« rodzinnego upatruje się źródeł problemów, a interwencje sięgają często kilku pokoleń wstecz”.

Bert Hellinger uznawany jest za twórcę metody ustawień rodzinnych. Studiował teologię i pedagogikę, a także psychologię, choć nie otrzymał dyplomu psychologa. Przez 25 lat był w zakonie, z czego 16 spędził na misji u Zulusów. Po opuszczeniu zakonu kształcił się w dziedzinie psychoanalizy. Opublikował ponad 30 książek na temat swojej metody ustawień rodzinnych, w Polsce ukazały się do tej pory: „Dlaczego właśnie ja?”, „Listy terapeutyczne”, „Praca nad rodziną”, „Terapia systemowa Berta Hellingera”, „Miłość szczęśliwa”. Ciekawym...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI