Autor: Edward Nęcka

Prof. dr hab.; zajmuje się psychologią twórczości, inteligencji i procesów poznawczych, a także problematyką samoregulacji. Pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Zakładzie Psychologii Eksperymentalnej. Wykłada także na Uniwersytecie SWPS. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Napisał m.in.: Trening twórczości; Psychologia twórczości; Inteligencja, a ostatnio ukazał się Trening poznawczy.
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Mistrz spotyka ucznia

Spotkanie z mistrzem zmienia zazwyczaj życie zarówno mistrza, jak i ucznia. Mistrzowie i profesorowie psychologii – Anna Brzezińska, Edward Nęcka i Dariusz Doliński – z Dorotą Krzemionką opowiadają o swoich mistrzach, nauczycielach, a także o uczniach i naukowych wnukach.

Czytaj więcej

Jak sterować swoim życiem

Świat wokół pełen jest pokus i dróg na skróty. Wybieramy je, licząc, że łatwo i szybko osiągniemy coś, co przybliży nas do celu i spełnienia. Jednak by zdobyć coś naprawdę cennego, trzeba wysiłku woli, samokontroli.

Jak je wspomagać, gdy słabną? Jak je ćwiczyć i rozwijać? 

Czytaj więcej

Co można zrobić, by wyostrzyć umysł?

Jeśli ktoś zakłada, że poprzez ćwiczenia jakoś szczególnie poprawi inteligencję, będzie rozczarowany. Te zdolności tylko w niewielkim stopniu są podatne na zmianę. Możemy natomiast usprawniać uwagę, pamięć roboczą czy kontrolę.

Czytaj więcej

Jak sterować swoim życiem

Świat wokół pełen jest pokus i dróg na skróty. Wybieramy je, licząc, że łatwo i szybko osiągniemy coś, co przybliży nas do celu i spełnienia. Jednak by zdobyć coś naprawdę cennego, trzeba wysiłku woli, samokontroli. Jak je wspomagać, gdy słabną? Jak je ćwiczyć i rozwijać?

Czytaj więcej

Garść intuicji o intuicji

Niełatwo odpowiedzieć na pytanie, czym z psychologicznego punktu widzenia jest intuicja. Trudności wynikają przede wszystkim z niejednoznaczności pojęcia intuicji, używanego zarówno w mowie potocznej, jak i w niektórych dyscyplinach naukowych.

Czytaj więcej

Wiek inteligencji

To, jak długo żyjesz, czy jesteś ze swojego życia zadowolony, jak często cho[-]rujesz, ile zarabiasz – w dużym stopniu zależy od twojego ilorazu inteligencji. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej

Twórczość: udręka i ekstaza

Czy każdy z nas jest twórczy? Co jest zabójcze dla twórczości? Dlaczego wiedza jest kapitałem zdradliwym? Jak wychować twórcze dziecko?

Czytaj więcej