Autor: Anna Radomska

Dr Anna Radomska pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, w Zakładzie Psychologii Rozwoju Człowieka. Interesuje się psychologią rozwojową (ujęcie life-span), psychologią humoru i śmiechu.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kto się boi śmiechu

Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie... - tak kończy się Rewizor Mikołaja Gogola. To uświadamia nam podstawową prawdę: lubimy się śmiać, ale najbardziej... z innych. Choć niektórzy śmiechu unikają jak ognia.

Czytaj więcej

Harmonia ukryta w dowcipie

- Państwo wyglądają na szczęśliwą parę. Jak do tego doszliście? - Jesteśmy powierzchowni i nie mamy nic do powiedzenia - ten smakowity dialog pochodzi z filmu Woody’ego Allena pt. „Annie Hall”. Ironia, choć błyskotliwa, ma jednak w sobie fałsz. Aby związek był szczęśliwy, trzeba ze sobą rozmawiać. Najlepiej z humorem.

Czytaj więcej

W echu śmiechu

Ilu psychologów potrzeba, aby wymienić żarówkę? Wystarczy jeden, ale żarówka musi naprawdę chcieć, żeby ją wymieniono. A ilu psychoanalityków potrzeba do tej czynności? Tylko jednego, ale wymiana będzie trwać 7 do 10 lat. Czy rozbawiły was te dowcipy? Dlaczego? Kiedy, w jakim celu i komu byście je opowiedzieli? Do czego w ogóle służy humor i dowcip?

Czytaj więcej

Śmiej się, nie pajacuj

Nasze poczucie humoru wiele mówi o naszych postawach, a zarazem wpływa na to, co myślimy i jak się czujemy.

Czytaj więcej

CENNY ZMYSŁ HUMORU

Zmysł komizmu pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny, intelektualny i społeczny człowieka. Niestety, rodzice zwykle nie zdają sobie z tego sprawy i nie widzą powodu, by zmysł ten kształtować u swoich dzieci.

Czytaj więcej

POWIEDZ MI, CO CIĘ ŚMIESZY, A POWIEM CI, KIM JESTEŚ

Nie bez powodu jakiś dowcip nas śmieszy, a inny zraża lub przeraża. Zależy to od naszej osobowości. Na przykład dowcipy o tematyce seksualnej preferują osoby, które są pozytywnie nastawione do płci przeciwnej i zadowolone ze swoich kontaktów intymnych.

Czytaj więcej

NA CHOROBĘ ŚMIECH

Dowcip pozwala stawić czoło lękom i niepokojom towarzyszącym chorobie czy pobytowi w szpitalu – przekonuje ANNA RADOMSKA.

Czytaj więcej

Małpy też się śmieją

Nie tylko ludzie się śmieją. Potrafią to także robić np. szympansy – dokładnie w tych samych sytuacjach, w których śmiejemy się my sami.

Czytaj więcej