Znajdź spokój w codzienności! Jak nauczyć się odpoczywać?

Trening psychologiczny

Każdy z nas, w którymś momencie życia zbyt wiele od siebie wymagał. Czasem nie mamy wpływu na okoliczności. Stawianie odpoczynku na pierwszym miejscu może być zbyt trudne, niewygodne, zbyt czasochłonne lub za drogie. Czasem to my sami jesteśmy przeszkodą. Odkręcenie tego wszystkiego, czego nauczono o pracy i wypoczynku, wymaga wysiłku.

Niestety, jeśli nie zapewnimy sobie odpowiedniego wypoczynku, ucierpi na tym nasze zdrowie fizyczne, emocjonalne i umysłowe, a także nasz dobrostan. Gdy ogarnia nas zmęczenie, mamy dużo mniej cierpliwości i nie jesteśmy wystarczająco cierpliwi i współczujący dla innych. Wypalenie i wyczerpanie czyni z wielu z nas puste, przepracowane i wymęczone ludzkie „skorupy”. Jeśli nie jesteśmy odpowiednio wypoczęci, zagrożone jest wszystko – włącznie z naszą zdolnością do koncentracji, fizycznego zdrowienia i tworzenia więzi emocjonalnych.
Gdy jesteśmy wypoczęci, możemy stać się lepszą wersją siebie. Być bardziej wielkodusznymi partnerami, lepszymi kolegami w pracy, bardziej przyjaznymi sąsiadami, lepszymi rodzicami i dziećmi. Mamy więcej cierpliwości i empatii, jesteśmy spokojni i radośni. Roztaczamy wokół siebie życzliwość. Wierzymy, że inni się starają, zamiast podejrzewać, że nas rozczarują. Jesteśmy zadowoleni z tego, co jest możliwe, zamiast się denerwować tym, co nie jest w tej chwili dostępne. Troszcząc się o siebie, mamy większą zdolność do troszczenia się także o innych. Nieoczekiwane wzloty i upadki przyjmujemy z godnością, nie popadając w chaos. Mamy postawę akceptującą i kochającą, zamiast oceniać i odtrącać. Cieszymy się małymi chwilami, z których składają się nasze dni. Odpoczynek pomaga nam zmniejszyć stres, a co najważniejsze – sprawia, że otwieramy się na odczuwanie radości, wyciszenia, spokoju, przyjemności, obfitości i więzi. Odpoczynek to droga do odczuwania siebie w pełni.
Gdy jesteśmy wypoczęci, nie wątpimy w siebie; przeciwnie – wierzymy we własne siły. Pełni energii, inspiracji i siły ducha pokazujemy swoje najlepsze strony i właśnie takim sobą dzielimy się z innymi ludźmi. Możemy być sobą i akceptować to, że inni także są sobą. Jesteśmy otwarci na zdobywanie wiedzy, nie lękamy się swojej wrażliwości ani popełniania błędów. Jesteśmy obecni, uważni, kreatywni. Gdy pozwolimy sobie być, zamiast nieustannie coś robić lub planować, odsłaniają się przed nami d...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI