Zdrowie warte śmiechu

Trening psychologiczny Otwarty dostęp

W ponad stu krajach praktykowana jest joga śmiechu. Badania wskazują, że służy ona profilaktyce zdrowotnej.

Joga śmiechu to połączenie ćwiczeń aerobowych ze śmiechem. Autorem tej metody jest dr Madan Kataria z Indii. – Wystarczy kwadrans dziennie, żeby rozruszać 18 mięśni – tłumaczy Piotr Bielski, certyfikowany jogin śmiechu.

Na treningi przychodzą osoby w każdym wieku, rodziny, pracownicy korporacji, osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi. – Wszystkie ćwiczenia inspirowane są dziecięcymi zabawami, bo to dzieci są mistrzami śmiechu. Na przykład może to być rozmowa przez telefon, podczas której słowa zastępujemy śmiechem. Możemy „czytać” gazetę, czyli śmiać się przy każdym zdaniu. Możemy „grać” na instrumentach z wyobraźni – opowiada instruktorka jogi śmiechu Karin Lesiak. Badania pokazują, że śmiech wywołany jest tak samo zdrowy jak śmiech naturalny. Efekty pojawiają się już po pierwszej sesji jogi śmiechu – uczestnicy odczuwają radość, zwiększoną energię do działania i jednocześnie są zrelaksowani. 

Dla serca i płuc

Śmiejąc się, nabieramy w płuca aż trzykrotnie więcej powietrza niż podczas zwykłego wdechu, co sprzyja lepszej pracy przepony oraz oczyszczaniu płuc. W ten sposób zwiększamy również wydolność oddechową.

POLECAMY

Jest to ważne zwłaszcza dla astmatyków, którzy na zajęciach jogi śmiechu zaczynają od krótkich sesji,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI