Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening psychologiczny , Otwarty dostęp

2 września 2019

NR 9 (Wrzesień 2019)

Zdrowie warte śmiechu

0 905

W ponad stu krajach praktykowana jest joga śmiechu. Badania wskazują, że służy ona profilaktyce zdrowotnej.

Joga śmiechu to połączenie ćwiczeń aerobowych ze śmiechem. Autorem tej metody jest dr Madan Kataria z Indii. – Wystarczy kwadrans dziennie, żeby rozruszać 18 mięśni – tłumaczy Piotr Bielski, certyfikowany jogin śmiechu.

POLECAMY

Na treningi przychodzą osoby w każdym wieku, rodziny, pracownicy korporacji, osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi. – Wszystkie ćwiczenia inspirowane są dziecięcymi zabawami, bo to dzieci są mistrzami śmiechu. Na przykład może to być rozmowa przez telefon, podczas której słowa zastępujemy śmiechem. Możemy „czytać” gazetę, czyli śmiać się przy każdym zdaniu. Możemy „grać” na instrumentach z wyobraźni – opowiada instruktorka jogi śmiechu Karin Lesiak. Badania pokazują, że śmiech wywołany jest tak samo zdrowy jak śmiech naturalny. Efekty pojawiają się już po pierwszej sesji jogi śmiechu – uczestnicy odczuwają radość, zwiększoną energię do działania i jednocześnie są zrelaksowani. 

Dla serca i płuc

Śmiejąc się, nabieramy w płuca aż trzykrotnie więcej powietrza niż podczas zwykłego wdechu, co sprzyja lepszej pracy przepony oraz oczyszczaniu płuc. W ten sposób zwiększamy również wydolność oddechową.

Jest to ważne zwłaszcza dla astmatyków, którzy na zajęciach jogi śmiechu zaczynają od krótkich sesji, a stopniowe zwiększanie dawki śmiechu poprawia pojemność ich płuc. Regularne treningi śmiechu usprawniają także pracę serca, które jako nasz najważniejszy mięsień również powinno mieć dawkę ruchu.

Karin Lesiak prowadzi zajęcia jogi śmiechu ponad 6 lat. Na treningi często przychodzą osoby, które od lat się nie śmiały, i są bardzo zaskoczone, że jednak potrafią się śmiać. Zajęcia z jogi śmiechu proponowane są także na oddziałach szpitalnych, bowiem pozytywne nastawienie pomaga szybciej wrócić do zdrowia, a pacjenci w dobrym nastroju szybciej nawiązują współpracę, mają niższy poziom stresu. – Kiedy się śmiejemy, w naszym mózgu produkowany jest hormonalny „koktajl szczęścia”: endorfiny, dopamina i serotonina. Dzięki endorfinom pacjenci mniej odczuwają ból, a dzięki serotoninie zwiększają swój poziom energii – tłumaczy Karin Lesiak. 

Joga śmiechu może być bardzo pomocna w terapii chorób onkologicznych. Wyniki badań pokazują, że podczas śmiania się zwiększa się produkcja komórek NK (od ang. Natural Killer), które mają właściwości antynowotworowe. – Wyróżniamy dwa rodzaje śmiechu: warunkowy i niewarunkowy. Pierwszy jest wynikiem m.in. rozbawienia i doświadczenia przyjemności. Śmiech niewarunkowy to taki, który jest wywoływany przez naśladownict...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy