Bóg czy rzemieślnik - kim jest psychoterapeuta? Co jest najważniejszym celem psychoterapii? W lutowym numerze rozpoczęliśmy cykl „Zawód: psychoterapeuta”, w którym chcemy przyjrzeć się psychoterapii widzianej oczami samych psychoterapeutów. W naszym przedsięwzięciu odwołujemy się do sondy przeprowadzonej przez amerykańskiego psychologa Ryana Howesa wśród wybitnych amerykańskich terapeutów. Do udziału w ankiecie zaprosiliśmy czołowych polskich psychoterapeutów. Sondę podsumuje prof. Jan Czesław Czabała. Miesiąc temu na nasze pytania odpowiedział Jerzy Mellibruda. W tym numerze przedstawiamy wypowiedź Bogdana de Barbaro. Prof. dr hab. Bogdan de Barbaro jest psychiatrą i psychoterapeutą, przewodniczącym Sekcji Terapii Rodzin oraz członkiem zarządu Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kieruje Zakładem Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum UJ. Na pytania odpowiada z perspektywy terapii rodzinnej/małżeńskiej.
Co odpowiedziałby Pan klientowi/pacjentowi na pytanie: o czym powinienem mówić?
Bogdan de Barbaro: – O tym, co Państwo uważają, że jest ważne. Możecie zacząć od sprawy, w której oczekują Państwo pomocy.
POLECAMY
Co jest dla klientów/pacjentów najtrudniejsze podczas terapii?
– Wyplątanie się z gry oskarżeń.
Jakie błędy utrudniające terapię popełniają psychoterapeuci?
– Tracą zaciekawienie i gotowość do cyrkularnego rozumienia sytuacji rodzinnej.
Co jest ostatecznym celem terapii?
– To, co zostanie uzgodnione w trakcie kontraktu. Najczęściej jest to usunięcie problemu (definiowanego przez członków rodziny). Dzięki temu lepiej się nawzajem zrozumieją i porozumieją.
Co jest najtru...
Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.
Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.
Zobacz więcej