Zawód: psychoterapeuta - Bogdan de Barbaro

Laboratorium psychologia jako nauka

Bóg czy rzemieślnik - kim jest psychoterapeuta? Co jest najważniejszym celem psychoterapii? W lutowym numerze rozpoczęliśmy cykl „Zawód: psychoterapeuta”, w którym chcemy przyjrzeć się psychoterapii widzianej oczami samych psychoterapeutów. W naszym przedsięwzięciu odwołujemy się do sondy przeprowadzonej przez amerykańskiego psychologa Ryana Howesa wśród wybitnych amerykańskich terapeutów. Do udziału w ankiecie zaprosiliśmy czołowych polskich psychoterapeutów. Sondę podsumuje prof. Jan Czesław Czabała. Miesiąc temu na nasze pytania odpowiedział Jerzy Mellibruda. W tym numerze przedstawiamy wypowiedź Bogdana de Barbaro. Prof. dr hab. Bogdan de Barbaro jest psychiatrą i psychoterapeutą, przewodniczącym Sekcji Terapii Rodzin oraz członkiem zarządu Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kieruje Zakładem Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum UJ. Na pytania odpowiada z perspektywy terapii rodzinnej/małżeńskiej.

Co odpowiedziałby Pan klientowi/pacjentowi na pytanie: o czym powinienem mówić?

POLECAMY

Bogdan de Barbaro: – O tym, co Państwo uważają, że jest ważne. Możecie zacząć od sprawy, w której oczekują Państwo pomocy.

Co jest dla klientów/pacjentów najtrudniejsze podczas terapii?

– Wyplątanie się z gry oskarżeń.

Jakie błędy utrudniające terapię popełniają psychoterapeuci?

– Tracą zaciekawienie i gotowość do cyrkularnego rozumienia sytuacji rodzinnej.

Co jest ostatecznym celem terapii?

– To, co zostanie uzgodnione w trakcie kontraktu. Najczęściej jest to usunięcie problemu (definiowanego przez członków rodziny). Dzięki temu lepiej się nawzajem zrozumieją i porozumieją.

Co jest najtru...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy