Szukając szczęścia

Ja i mój rozwój Laboratorium

Stale za nim gonimy, ale wciąż czujemy, że nam go brakuje. Warto jednak niestrudzenie o nie zabiegać, ponieważ poczucie szczęścia sprawia, że lepiej pracujemy, łatwiej nawiązujemy relacje, jesteśmy zdrowsi i bardziej twórczy. O tym, jak w trwały sposób można zwiększyć poziom szczęścia - pisze SONJA LYUBOMIRSKY, psycholog od wielu lat zgłębiająca jego tajemnice.

Większą część mojej dotychczasowej pracy naukowej i badawczej poświęciłam zgłębianiu szczęścia. Dlaczego naukowe badanie szczęścia jest tak ważne? Ponieważ ludzie uważają, że jest ono czymś znaczącym i pożądanym; ponieważ stanowi w ich odczuciu ważny i wartościowy cel; ponieważ szczęście jest jednym z najbardziej istotnych i znaczących wymiarów ludzkiego doświadczenia i życia emocjonalnego; ponieważ przyczynia się nie tylko do lepszego funkcjonowania jednostki, ale też sprawia, że całe społeczeństwo jest zdrowsze i silniejsze. Stąd w moich badaniach poszukuję odpowiedzi na trzy bardzo ważne pytania. Po pierwsze: co nas uszczęśliwia? Po drugie: czy szczęście jest dobre? Po trzecie: jak i dlaczego ludzie uczą się wieść bardziej szczęśliwe i kwitnące życie?


Zawsze uderzało mnie to, że niektórzy potrafią być szczęśliwi pomimo doświadczenia stresu, traumy, przeciwności losu. Dlatego moje wcześniejsze prace miały na celu zrozumienie, dlaczego niektóre osoby są szczęśliwsze niż inne. Badałam procesy poznawcze i motywacyjne, które różnicują osoby wyjątkowo szczęśliwe i te, które mają wyjątkowo niskie poczucie szczęścia. Procesy te...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI