W jaki sposób radzić sobie z emocjami w chorobie niepłodności?

Psychologia i życie

Upragnione dwa paski w teście – coraz więcej par co miesiąc daremnie czeka na ten znak. Szacuje się, że z chorobą niepłodności zmaga się około 1,5 mln osób w naszym kraju. Ze względu na globalny rozmiar problemu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza obecnie niepłodność do chorób cywilizacyjnych XXI w. Co czują pary bezskutecznie starające się o dziecko? Jak mogą zaopiekować się swoimi emocjami?

Stan psychiczny osób bezskutecznie starających się o dziecko jest porównywany do tego, jaki przeżywają pacjenci dotknięci chorobą nowotworową bądź schorzeniami kardiologicznymi. Niepłodność, tak jak choroba nowotworowa, jest nieprzewidywalna. Nie wiadomo, kiedy i jak zakończy się leczenie. Według badań kobiety zmagające się z niepłodnością częściej doświadczają lęku, skłonne są do zamartwiania się, obwiniania siebie, a nawet do myśli samobójczych czy depresji. Pary często się skarżą, że czują się zawieszeni w czasie między jedną procedurą a drugą. Do tego często dochodzi wysoki poziom stresu, co – jak wiemy – nie pomaga w zmaganiu się z chorobą niepłodności.
Emocje, których może doświadczać kobieta podczas procedur leczenia, zależą od jej sytuacji życiowej, statusu społecznego, otoczenia oraz przekonań na temat siebie i roli rodziny. Na terapii warto przyjrzeć się każdej emocji, rozpakować ją i zobaczyć, co się kryje za każdym uczuciem.

Bezsilność, złość, poczucie winy

Główną emocją, której doświadczają kobiety, jest bezsilność. Bardziej odczuwają ją osoby z wysoką potrzebą kontroli, trudniej im zaakceptować to, na co nie mają wpływu. Często pojawia się płacz, który oczyszcza i przynosi ulgę. Bezsilność uczy nas, że nie jesteśmy wszechmocni. Że są rzeczy od nas zależne i takie, którym trzeba się podporządkować. Bezsilność często uczy też zaufania do lekarza i do procedur, którym się poddajemy. 
Kobiety podczas leczenia niepłodności zmagają się również z poczuciem winy. Robią sobie wyrzuty, że może zbyt późno zdecydowały się na posiadanie potomstwa i że przez to jako para nie mogą mieć dzieci. Tak naprawdę już samo myślenie w ten sposób jest karą dla kobiety. Niepłodność jest chorobą. Nikt nie obwinia siebie, że zachorował na cukrzycę czy chorobę nowotworową. Dlaczego robimy to w przypadku niepłodności? W przypadku tej emocji ważna jest praca nad przekonaniami i nad poczuciem własnej wartości.
Kobiety, które przychodzą na konsultację, często mówią o złości. Informuje nas ona, że naprawdę na czymś nam zależy, jednak mimo starań nasze pragnienia niestety nie spełniają się. Podczas leczenia zdarza się, że kobiety złoszczą się na lekarza prowadzącego, partnera lub na siebie. Złość wynika często z nieskutecznej komunik...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI