Toksyczne oblicze miłości

Psychologia i życie

Niektórzy miłością nazywają związek z osobą, która traktuje ich jak swoją własność. Oszukuje, narusza granice i dopuszcza się przemocy. Dlaczego wchodzą w taką relację? Jak mogą chronić w niej siebie i przerwać błędne koło emocjonalnego uwikłania?

Często osoby dominujące i ofensywne przyciągają partnerów o mniejszej pewności siebie. Osoba, która w początkowej fazie relacji jawi się stanowcza, zapewnia poczucie bezpieczeństwa partnerowi o niższym poczuciu własnej wartości i tym samym otwiera sobie furtkę do manipulacji i sprawowania kontroli w relacji. Nierzadko uzależnia od siebie drugą osobę i nie wyraża zgody na jej autonomię. Traktuje ją jak własność oraz uzurpuje sobie prawo do podejmowania wszelkich decyzji w związku. 

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Najlepsze jeszcze przede mną. Jak kocha dojrzała kobieta?

W naszym otoczeniu możemy spotkać ludzi, którzy notorycznie lekceważą oraz nie szanują praw i zasad innych. Nie respektują granic i przestrzeni drugiej osoby. Nie znoszą sprzeciwu, nie uznają kompromisów. W konsekwencji nie potrafią dostosować się do panujących społecznie norm i reguł. Nie odczuwają przy tym empatii, wyrzutów sumienia czy poczucia winy. 

Jak wyglądają toksyczne relacje i jak się z nich wyswobodzić?

Jak rozpoznać, że jesteśmy w toksycznej relacji?Title

  1. Partner próbuje odizolować nas od znajomych lub rodziny.
  2. Pojawia się nadmierna kontrola ze strony partnera. Nierzadko oczekuje od nas podania haseł do portali społecznościowych oraz dostępu do telefonu.
  3. Partner oczekuje od nas spełniania jego każdej potrzeby, często w imię rezygnacji ze swoich pragnień i zamierzeń.
  4. Ze strony partnera pojawia się chęć wzbudzania w nas poczucia winy oraz upatrywania w sobie wszelkich przyczyn konfliktów w relacji.
  5. Partner oczekuje od nas wyłączności, posłuszeństwa, a zdecydowanie nie odwzajemnia tego rodzaju zachowań.
  6. W komunikatach ze strony partnera pojawiają się ubliżające, poniżające uwagi, krytyka, a nawet wulgaryzmy.

OSOBOWOŚĆ DYSSOCJALNA

– inaczej antyspołeczne zaburzenie osobowości. Objawia się lekceważeniem i nieposzanowaniem norm społecznych, brakiem empatii, chłodem emocjonalnym, skłonnością do przemocy.

 

Kiedy relacja jest toksyczna 

Pan Andrzej miał 45 lat, jego partnerka Magdalena lat 34. W związku byli od 11 lat, mieli dwójkę dzieci. Wizytę u terapeuty umówiła Pani Magdalena i już na pierwszym spotkaniu wyraźnie było widać, że motywacja jej partnera do podjęcia terapii jest znikoma. Kobieta opowiadała o relacji, starała się przedstawić wszystko z jak największą dokładnością, a jej partner ciężko wzdychał, wtrącał się i mówił, że się nie zgadza z tym, co mówi druga strona. Mówił: „Nie będę przy obcych wywlekał tego, co dzieje się w domu. Jestem głową rodziny i sam poradzę sobie z uporządkowaniem sytuacji”. Według relacji kobiety partner zachowywał się przemocowo i bardzo agresywnie. W domu nieustannie wybuchały kłótnie i awantury. Na porządku dziennym było popychanie, szarpanie oraz wyz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI