Telefon zawsze pod ręką

Psychologia i życie

Behawioralny Telefon Zaufania jest wsparciem dla młodych dorosłych, nastolatków oraz ich bliskich cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych. W jaki sposób faktycznie pomaga?

Behawioralny Telefon Zaufania jest pierwszym w Polsce telefonem zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych, tj. uzależnienia od hazardu, internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia. Codziennie, z wyjątkiem świąt, pod numerem 801-889-880 w godz. 17:00–22:00, konsultanci z Instytutu Psychologii Zdrowia PTP udzielają porad i wsparcia osobom potrzebującym pomocy. Miesięcznie korzysta z niego około 800 osób, choć wielu połączeń BTZ nie jest w stanie obsłużyć ze względu na ogromne zapotrzebowanie. 
W ostatnich miesiącach ponad 40% telefonów stanowiły połączenia od młodych dorosłych, nastolatków i ich bliskich. Młodzież chce pozostać anonimowa, ponieważ często wstydzi się, że ich problem jest już tak bardzo rozwinięty. Nie muszą iść do konkretnej poradni, która w nazwie ma słowo „psychologiczna”, co odbierają jako stygmatyzujące. Nie muszą o swoim problemie mówić rodzicom, którzy skrytykowaliby ich albo wyśmiali, stwierdziliby, że „czas się ogarnąć” i zająć czymś „konkretnym”. Ten konkret to przede wszystkim nauka. To powoduje absolutne poczucie samotności oraz braku bycia ważnym, istotnym, kochanym. Nastolatkowie dzielą się podczas rozmów sytuacją w domu, brakiem wsparcia, zrozumienia i usłyszenia, a przede wszystkim tym, że rodzice w ogóle nie poświęcają im czasu, nie interesują się praktycznie niczym, oprócz ocen lub osiągnięć sportowych. 

Bez wsparcia, bez bliskości

Brak wsparcia i zaangażowania najbliższych im osób zazwyczaj pojawia się między słowami albo w dalszej części rozmowy. Często zaczynają od tego, że rodzic pije, krzyczy, lekceważy i co w związku z tym mogą zrobić. Albo mówią, że matka...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI