Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

19 października 2016

Subtelne oznaki narcyzmu

25

Czasem trudno rozpoznać narcyza, bo cecha narcyzmu - jak każda inna - stanowi kontinuum. To znaczy, że ktoś może być umiarkowanym narcyzem, odbiegającym czasami od obrazu, który mamy w głowie na temat takich osób.

Stereotypowy narcyz nieustannie stara się zwracać uwagę innych na siebie, czuje się lepszy i żąda wyjątkowego traktowania. Jeśli dzieje ci się krzywda, prawdopodobnie ci nie pomoże, bo twój problem go nie dotyczy. Jak mogą wyglądać subtelniejsze przejawy tej cechy podpowiadają autorzy badań nad narcyzmem - Miranda Giacomin i Christian H. Jordan. Ich zdaniem natężenie narcyzmu w zachowaniu może się zmieniać nawet z dnia na dzień i objawiać między innymi tak:

1.Narcyz okazuje swoje wielkie rozżalenie, gdy uważa, że ktoś go źle traktuje. Kanadyjskie badania sugerują, że kiedy ludzie czują się bardziej narcystyczni są też bardziej wrażliwi na odrzucenie i krytycyzm. Jeśli niechcący obrazisz, czy skrytykujesz narcyza, to w przeciwieństwie do innych osób, on na pewno odbierze to jednoznacznie źle.

2.Narcyz bywa irytujący w sposób, którego nie rozumiesz. Złość, którą odczuwają ludzie w dniach wzmożonego narcyzmu może przesiąknąć do twoich emocji. Coś odpycha cię od drugiej osoby, ale nie rozumiesz co. Być może to jej własny stan emocjonalny. Tak jak udziela nam się czyjś optymizm, tak i niechęć.

3.Narcyz potrafi łamać reguły subtelnie, ale stanowczo. Narcyz nie musi głośno wyraż...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy