Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne , Praktycznie

10 lutego 2016

Studiuj psychologię - poradnik

71

Studia psychologiczne dają szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia. Psychologów spotkamy nie tylko w poradniach i szpitalach, ale również w firmach konsultingowych, sądach czy ośrodkach badania opinii społecznej.

Uczelnie wyższe, które w swej ofercie mają psychologię, proponują studentom różne profile kształcenia. Wybranie określonej ścieżki specjalizacyjnej może zdecydować o karierze zawodowej absolwenta. W ofercie uczelni zwykle znajduje się specjalność kliniczna, która daje możliwość pracy w klinikach, szpitalach, poradniach zdrowia psychicznego. Jej ukończenie może również otworzyć drzwi do innych placówek związanych z terapią, rehabilitacją lub opieką nad chorymi, takich jak: sanatoria, poradnie onkologiczne, neurologiczne, hospicja.

Absolwenci, którzy wybierają specjalizację rozwojową lub wychowawczą, mogą znaleźć zatrudnienie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szkołach i przedszkolach. Takie osoby znajdą również pracę w domach dziecka, ośrodkach szkolno-wychowawczych, ośrodkach interwencyjnych. Psychologowie sądowo-penitencjarni mogą z kolei liczyć na zatrudnienie w policji, schroniskach dla nieletnich, więzieniach czy ośrodkach odwykowych. Osoby, które wybiorą specjalność związaną z organizacją i zarządzaniem, będą z pewnością poszukiwane przez firmy doradcze, szkoleniowe, urzędy pracy. Absolwenci psychologii społecznej mogą za to liczyć na zatrudnienie jako specjaliści do spraw mediów, marketingu i reklamy, PR oraz w ośrodkach badania opinii społecznej czy badań marketingowych.

Wymienione specjalizacje i związane z nimi możliwości zawodowe to tylko niektóre z wielu perspektyw, jakie otwierają się przed absolwentem psychologii. Na uczelniach wciąż są uruchamiane nowe profile, które choć koncentrują się na stosunkowo wąskiej problematyce, to jednak są dostosowane do współczesnych trendów i zapotrzebowania na rynku pracy. Jedną z takich specjalności jest psychologia nowych technologii, której ukończenie daje możliwość pracy w charakterze architekta informacji, grafika reklamowego, projektanta gier on-line lub stron internetowych, stratega marketingowego czy specjalisty interakcji człowiek – komputer. Z kolei specjalizacja z zakresu psychologii biznesu otwiera drzwi do pracy w agencjach reklamowych, PR, centrach badania rynku, bankowości czy nawet w kancelariach adwokackich. Specjaliści w dziedzinie neurokognitywistyki mają natomiast możliwość pracy w firmach zajmujących się biofeed­backiem i treningami poznawczymi, w ośrodkach prowadzących neurorehabilitację, w agencjach reklamowych i marketingowych.

W wielu przypadkach studia psychologiczne to dopiero początek ścieżki edukacy...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy