Popatrz sercem na siebie
Lucyna Wieczorek Ja i mój rozwój Charaktery 4/2016
Czy potrafimy zadbać o swoje potrzeby z taką samą troską i uważnością, jak dbamy o innych ludzi? Dlaczego dla wielu osób okazuje się to sporym wyzwaniem?

Każda podróż samolotem zaczyna się od krótkiej instrukcji, jak zachować się w sytuacji awaryjnej. Stewardesy informują, że kiedy ciśnienie w kabinie spadnie, nad głowami automatycznie pojawią się maski tlenowe. Usłyszymy też, by rodzice najpierw założyli maski sobie, a dopiero potem dzieciom – trzeba zatroszczyć się o siebie, by móc troszczyć się o innych.
Na tym polega empatia wobec siebie – jest jak tlen dla naszego życia psychicznego. Kiedy jej nie mamy lub mamy zbyt mało, dusimy się wewnętrznie. Dotyczyć to może nie tylko pasażerów samolotu, także rodziców opiekujących się dziećmi, pracowników oddanych firmie, osób zawodowo pomagających innym, jak pielęgniarki czy psychoterapeuci, a tak naprawdę każdego z nas.
Niedoceniająca obecność
O empatii myślimy najczęściej w odniesieniu do relacji z innymi ludźmi. Jak podkreślał Carl Rogers, dzięki niej możemy ich zrozumieć. Oznacza uważną
Czas
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówLucyna Wieczorek
jest trenerką II stopnia rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Założyła Dojrzewalnię Róż oraz Szkołę Trenerów Komunikacji opartej na Empatii. Autorka książki o empatii wobec siebie i innych pt. Nie mów przepraszam, nie mów kocham.