Po co nam uważność

Ja i mój rozwój Praktycznie

Uważność przyczynia się do zmiany motywacji, do odkrywania swoich głębokich wartości i prawdziwych potrzeb, które poznajemy, będąc sami ze sobą w ciszy.
 

Praktykowanie uważności wpływa korzystnie na zdrowie i codzienne funkcjonowanie – mówią wyniki badań naukowych, których liczba w ostatnich latach rośnie lawinowo. Amerykańskie stowarzyszenie gromadzące na bieżąco badania naukowe z całego świata – American Mindfulness Research Association (AMRA, https://goamra.org) – podaje liczbę blisko 700 opracowań naukowych dotyczących uważności opublikowanych w samym tylko roku 2017.

POLECAMY

Liczne badania naukowe pokazują, że podnoszenie poziomu świadomości wpływa na poprawę funkcjonowania psychicznego w wielu obszarach. Wzmacniamy wewnętrzną regulację radzenia sobie z psychologicznym dystresem, poprawia się ogólne samopoczucie oraz wzrasta współczucie i akceptacja dla siebie i innych, co może pomóc w dawaniu emocjonalnego wsparcia także innym ludziom.

Według badań American Psychological Association wśród korzyści z praktykowania uważności najczęściej wymienia się:

1. większą samokontrolę,

2. obiektywizm,

3. tolerancję,

4. większą elastyczność,

5. ogólne uspokojenie,

6. zwiększenie koncentracji i jasności myślenia,

7. wzmocnienie inteligencji emocjonalnej,

8. zdolności do traktowania siebie i innych z życzliwością, akceptacją i współczuciem.

Mindfulness jest ostatnio bardzo modny, więc i zwolenników, i przeciwników tej idei jest coraz więcej. Richard J. Davidson, jeden z największych autorytetów badających efekty praktykowania uważności, oraz Daniel Goleman, psycholog, twórca pojęcia inteligencji emocjonalnej, wyjaśniają w swojej wspólnej książce Trwała przemiana. Co nauka mówi o tym, jak medytacja zmienia twoje ciało i umysł, na czym polega rzetelne prowadzenie badań i nalegają na utrzymywanie właściwych standardów prób badawczych, aby zminimalizować błędne wnioski.

Podkreślają, że korzyści płynące z praktykowania uważności są o wiele bardziej oczywiste po kilku tygodniach ćwiczeń. Dlatego tak wiele badań, które udowodniły te korzyści, opiera się na programach trwających osiem tygodni (czyli na przykład MBSR) lub nawet dłuższych. Autorzy, analizując wiele tysięcy badań neuronaukowych, wykazują, że uważność może poprawiać efektywność ze względu na zwiększoną zdolność koncentracji i rozwijać niektóre rodzaje pamięci. Ponadto najnowsze badania wskazują, że zdolność skupiania uwagi oraz rozwijanie empatii są wynikiem trwałych zmian w mózgu, które z kolei powstają dzięki regularnej praktyce uważności. To są naprawdę twarde dowody na skuteczność mindfulness.
W Polsce tematem tym w sposób niezwykle skrupulatny i analityczny zajmuje się ks. dr St...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI