Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

28 września 2018

Po co nam uważność

50

Uważność przyczynia się do zmiany motywacji, do odkrywania swoich głębokich wartości i prawdziwych potrzeb, które poznajemy, będąc sami ze sobą w ciszy.
 

Praktykowanie uważności wpływa korzystnie na zdrowie i codzienne funkcjonowanie – mówią wyniki badań naukowych, których liczba w ostatnich latach rośnie lawinowo. Amerykańskie stowarzyszenie gromadzące na bieżąco badania naukowe z całego świata – American Mindfulness Research Association (AMRA, https://goamra.org) – podaje liczbę blisko 700 opracowań naukowych dotyczących uważności opublikowanych w samym tylko roku 2017.

Liczne badania naukowe pokazują, że podnoszenie poziomu świadomości wpływa na poprawę funkcjonowania psychicznego w wielu obszarach. Wzmacniamy wewnętrzną regulację radzenia sobie z psychologicznym dystresem, poprawia się ogólne samopoczucie oraz wzrasta współczucie i akceptacja dla siebie i innych, co może pomóc w dawaniu emocjonalnego wsparcia także innym ludziom.

Według badań American Psychological Association wśród korzyści z praktykowania uważności najczęściej wymienia się:

1. większą samokontrolę,

2. obiektywizm,

3. tolerancję,

4. większą elastyczność,

5. ogólne uspokojenie,

6. zwiększenie koncentracji i jasności myślenia,

7. wzmocnienie inteligencji emocjonalnej,

8. zdolności do traktowania siebie i innych z życzliwością, akceptacją i współczuciem.

Mindfulness jest ostatnio bardzo modny, więc i zwolenników, i przeciwników tej idei jest coraz więcej. Richard J. Davidson, jeden z największych autorytetów badających efekty praktykowania uważności, oraz Daniel Goleman, psycholog, twórca pojęcia inteligencji emocjonalnej, wyjaśniają w swojej wspólnej książce Trwała przemiana. Co nauka mówi o tym, jak medytacja zmienia twoje ciało i umysł, na czym polega rzetelne prowadzenie badań i nalegają na utrzymywanie właściwych standardów prób badawczych, aby zminimalizować błędne wnioski.

Podkreślają, że korzyści płynące z praktykowania uważności są o wiele bardziej oczywiste po kilku tygodniach ćwiczeń. Dlatego tak wiele badań, które udowodniły te korzyści, opiera się na programach trwających osiem tygodni (czyli na przykład MBSR) lub nawet dłuższych. Autorzy, analizując wiele tysięcy badań neuronaukowych, wykazują, że uważność może poprawiać efektywność ze względu na zwiększoną zdolność koncentracji i rozwijać niektóre rodzaje pamięci. Ponadto najnowsze badania wskazują, że zdolność skupiania uwagi oraz rozwijanie empatii są wynikiem trwałych zmian w mózgu, które z kolei powstają dzięki regularnej praktyce uważności. To są naprawdę twarde dowody na skuteczność mindfulness.
W Polsce tematem tym w sposób niezwykle skrupulatny i analityczny zajmuje się ks. dr Stanisław Radoń w swoim obszernym opracowaniu Czy medytacja naprawdę działa?

Ponadto uważność przyczynia się do zmiany motywacji, do odkrywania swoich głębokich wartości i prawdziwych potrzeb, które poznajemy, będąc sami ze sobą w ciszy. Te odkrycia na nasz temat mogą w znacznym stopniu zmienić nasze życie, nasze relacje. Motywacja wypływa wówczas z wartości i uświadomionych pragnień, a więc miłości, dobroci, wdzięczności, współczucia, marzeń i pasji. Oczywiście z naszej wzmocnionej motywacji i lepszej koncentracji może skorzystać otoczenie, firma, współpracownicy czy uczniowie, ale przede wszystkim nasza rodzina i bliscy.
 

Podróż (fragm.)

(Zbigniew Herbert, Podróż, w: tegoż, Elegia na odejście, Wrocław 1992, s. 24.)

Jeśli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa
wędrowanie pozornie bez celu błądzenie po omacku
żebyś nie tylko oczami ale także dotykiem poznał szorstkość ziemi
i abyś całą skórą zmierzył się ze światem.
 

Główną zasadą praktykowania uważności jest akceptowanie rzeczy takimi, jakie są

Faktycznie, uważność daje siłę, by nie reagować emocjonalnie, bezmyślnie lub impulsywnie na zdarzenia. Jednakże ta akceptacja nie oznacza rezygnacji czy bierności. Raczej jest ona bliska doskonale znanej modlitwie o spokój: „Niech Bóg da mi spokój, aby zaakceptować rzeczy, których nie mogę zmienić, i odwagę, bym zmienił to, co mogę, oraz mądrość, abym odróżnił jedno od drugiego”.

Przeprowadzona w 2016 r. przez Christophera Lyddy i Darrena Gooda, amerykańskich naukowców badających wpływ uważności na pracę, metaanaliza 4000 badań poświęconych uważności wykazała, że jej praktykowanie może poprawić koncentrację, zmniejszyć stres, poprawić regulację emocjonalną, pomóc nam powrócić do zadania po rozpr...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy