Seks to zdrowie

Rodzina i związki Praktycznie

Zdrowotnych korzyści z uprawiania seksu jest tak wiele, że właściwie lekarze powinni przepisywać go zamiast pigułek. Co, prócz rozkoszy, daje baraszkowanie w łóżku?

Kilka lat temu brazylijski mini[-]ster zdrowia zadziwił nie tylko Brazylijczyków – jego wypowiedź pojawiła się w mediach na całym świecie. Takiej rekomendacji seksu, i to z ust samego ministra zdrowia, jeszcze nie było! Jose Gomes Temporao w telewizyjnym oświadczeniu zalecił swoim rodakom chorującym na nadciśnienie – uprawianie seksu (i codzienną gimnastykę). W Brazylii nadciśnienie to wręcz narodowa choroba, z roku na rok przybywa nadciśnieniowców i obecnie z powodu wysokiego ciśnienia cierpi co czwarty Brazylijczyk. Zatem, kto może, niech się kocha – zalecił minister.

POLECAMY

Seks może leczyć. Dlaczego więc mamy go... jak na lekarstwo? Statystyki wskazują, że tylko pięć procent ludzi kocha się codziennie, a co czwarta osoba – raz w tygodniu. Gdyby ludzie wiedzieli, jak wiele korzyści zdrowotnych ma baraszkowanie w łóżku, być może robiliby to częściej...

Mózg to kocha
Seks jest nie tylko przyjemny, ale też zdrowy. Badania potwierdzają, że łagodzi stres, poprawia odporność, poprawia stan serca, wspomaga walkę z nadwagą, zmniejsza ból, redukuje ryzyko raka prostaty, wzmacnia mięśnie dna miednicy, poprawia jakość snu i podnosi samoocenę. W wielu przypadkach pomaga bardziej niż farmakoterapia. Naukowcy zastanawiają się, czy będzie również remedium na... starość – czy może powstrzymać choroby związane z degeneracją neuronów.

Czy istnieje związek między uprawianiem seksu a zdrowiem mózgu? Badacze z University of Maryland monitorowali aktywność mózgu u spółkujących szczurów – odkryli, że seks pobudza tworzenie się neuronów. Już pół godziny seksu dziennie wystarczyło, by nowe komórki nerwowe powstawały w hipokampie, niezwykle ważnym rejonie mózgu, który odpowiada za rejestrowanie wspomnień w pamięci długotrwałej. U szczurów w średnim wieku seks poprawiał także zdolności poznawcze, tak jakby ich mózg otrzymał zastrzyk młodzieńczej energii. Efekt odczuwały jednak tylko osobniki, które współżyły regularnie. Gdy oddzielono je od siebie, oznaki starzenia się mózgu powracały.

Seks powstrzymuje starzenie się mózgu, ponieważ sprzyja obniżeniu poziomu stresu, szkodliwego dla neuronów. Neurobiologowie z Konkuk University w Korei Południowej odkryli, że dzięki temu bez przeszkód mogą powstawać nowe neurony. – Hormony stresu są niezwykle toksyczne dla mózgu. Powodują szybkie obumieranie komórek nerwowych, zwłaszcza w hipokampie. To dlatego osoby będące pod wpływem silnego stresu często mają problemy z pamięcią – tłumaczy prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Hormony stresu, zwłaszcza kortyzol, hamują też powstawanie nowych neuronów w hipokampie, co jest kluczowe dla zachowania sprawności mózgu.

Lepszą kondycję mózgu osoby aktywne seksualnie zawdzięczają też endorfinom wydzielanym pod wpływem udanego współżycia. Hormony te działają podobnie jak morfina: wywołują uczucie euforii i uspokojenia, sprawiają, że lepiej śpimy, co jest zbawienne dla osób cierpiących na bezsenność.

Akt seksualny działa na nasz organizm jak kuracja oczyszczająca. Pozwala pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii, upiększa i odmładza – przekonują naukowcy.

Stres obniża się również pod wpływem oksytocyny – hormonu miłości, wydzielanego podczas aktu seksualnego, czego dowiodła dr Angela Grippo z University of Illinois w Chicago. Wysokie stężenie tej substancji zmniejsza przygnębienie i łagodzi problemy z koncentracją, nawet jeżeli poziom hormonów stresu jest wysoki. Oksytocyna działa bowiem jak ich neutralizator.

Marihuana z orgazmu
Seks z jednej strony chroni przed chorobami starości, a z drugiej – wydłuża nasze życie, ponieważ aktywność seksualna poprawia krążenie krwi i zwiększa ukrwienie narządów. Zwiększa też poziom naszych hormonów płciowych – u mężczyzn podnosi poziom testosteronu, a u kobiet estrogenów – co działa odmładzająco, bo wyższy poziom estrogenów to lepiej odżywione komórki, gładsza skóra. Sam orgazm zaś to rodzaj biologicznej nagrody.

Co dzieje się w naszym mózgu, gdy szczytujemy? Spada co prawda poziom dopaminy, towarzyszącej wcześniej pobudzeniu i podnieceniu, za to do krwi i mózgu zostaje wydzielona oksytocyna, neuroprzekaźnik, który powoduje skurcze mięśni macicy podczas akcji porodowej i podczas orgazmu. Za lekką senność, która może wtedy wystąpić, odpowiadają endokannabinoidy, które – jak piszą Larry Young i Brian Alexander w bestsellerze Chemia między nami – są naszą mózgową wersją marihuany. Z neuronów serotonergicznych wypływa wtedy serotonina, wprawiając nas w stan spokoju, spełnienia i satysfakcji. A endorfiny wprost zalewają układ limbiczny (odpowiadający za regulację naszych zachowań emocjonalnych i części stanów emocjonalnych) oraz obszary podwzgórzowe (kontrolujące głód, pragnienie, rytm dobowy, sen, temperaturę ciała, zachowania rodzicielskie).

Gdy ciało niedomaga

Seks wpływa na nasz nastrój i stan naszego ciała. Ale jest też odwrotnie: choroby fizyczne i psychiczne często obniżają jakość życia intymnego. Cukrzyca, na którą cierpi co dziesiąty Polak, może powodować u mężczyzn trudności w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji, ale i wsteczną ejakulację. Oznacza to, że sperma uwalniana jest do pęcherza, nie na zewnątrz przez cewkę moczową. U kobiet cukrzyca przyczynia się do częstszych infekcji drożdżakami. Dzieje się tak z powodu podwyższonego poziomu cukru w pochwie, którym odżywiają się drożdżaki. Co trzecia chora zauważa u siebie rzadsze występowanie orgazmów, które stają się także mniej intensywne. Kobiety żyjące z diagnozą epilepsji muszą pamiętać o tym, że leki, które przyjmują, mogą obniżać skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Leki te mogą też obniżać libido czy utrudniać utrzymanie erekcji. Chorym towarzyszy czasem obawa, że seks czy podniecenie przyczynią się do ataku (ry...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

POLECAMY

Przypisy