Przenieś światło i ciepło przez mrok

Poradnik pozytywnego myślenia na czas wyzwań

Prawdziwa nadzieja dla świata rodzi się w naszych sercach i potrzebujemy wewnętrznej pracy i zewnętrznych wyznań, żeby ją stamtąd wydobyć i żeby stała się w nas na nowo żywa.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, czas pieczenia ciasteczek z dziećmi, sprzątania domów, wysyłania świątecznych kartek, dekorowania, ustalania rodzinnych spotkań i przygotowywania prezentów. Wszyscy chcielibyśmy, żeby to był czas radości i spokoju, bliskości i kontaktu.

POLECAMY

A jednak rzeczywistość wokół nas jest aż gęsta od trosk i niepokoju. Od dziewięciu miesięcy jesteśmy świadkami toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny, która dla tysięcy ludzi oznacza strach, zimno, głód i panowanie terroru. Demokratyczne państwo, w którym żyjemy, jest w poważnym zagrożeniu, a my pozostajemy wobec tego bezradni mimo naszego sprzeciwu. Inflacja uderza coraz bardziej dotkliwie. Kryzys klimatyczny zaciska wokół nas pętlę. W naszych domach i rodzinach, w pracy i grupach przyjaciół także nierzadko toczą się mniejsze i większe „wojny”. Być może nasze serca są polami walki.

Niestety, narastająca w nas frustracja i niepokój nie pozostają bez wpływu na nasze relacje z innymi ludźmi. Jesteśmy częściej rozdrażnieni, nieuprzejmi, mniej wyrozumiali lub po prostu źli.

Jak w takiej sytuacji przenieść światło i ciepło przez mrok? Jak pisze Rumi, suficki mistyk i poeta: „W samym środku twojego serca / W miejscu, gdzie rodzi się życie / Jest najpiękniejsze miejsce na ziemi”. Czy jest coś, co mamy w naszych sercach, a co mogłoby być dobrym prezentem? A gdybyśmy w tym rok...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI