Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

27 kwietnia 2021

NR 5 (Maj 2021)

Pozory

Podczas lektury książki czy oglądania kolejnego odcinka serialu odczuwamy silne emocje. Dramaty bohaterów mogą wywoływać łzy, a odniesione przez nich sukcesy mogą napawać nas poczuciem dumy. Jednak sytuacja widza lub czytelnika jest inna od sytuacji bohatera lub bohaterki. Czymś innym jest bycie świadkiem, a czymś innym znajdywanie się w wirze wydarzeń i przeżywanie różnych emocji. Można oczywiście powiedzieć, że emocje są tym silniejsze, im bardziej ktoś utożsamia się z bohaterami.

Psychologowie społeczni wielokrotnie wykazywali, że łatwiej utożsamiać się z osobami do nas podobnymi niż całkowicie od nas różnymi. Zapewne wiele osób chętniej widziałoby siebie jako Kmicica niż jako Azję Tuhajbejowicza.

POLECAMY

Bardzo pouczające są zachowania dzieci śledzących perypetie bohaterów spektakli lub książek. Widownia dziecięca podczas oglądania przedstawienia kukiełkowego głośno ostrzega jednego z bohaterów, na którego czyha potwór. Okrzyki „Uważaj, tam z boku” mają uchronić bohatera przed niebezpieczeństwem. Paul Bloom opisuje przypadek swojego pięcioletniego syna, który podczas oglądania filmu Uwolnić orkę 2 na widok łódki nabierającej wody z przerażeniem stwierdził, że osoby w łódce się utopią.

Ojciec wyjaśnił mu, że nic się im nie stanie, na co dziecko rezolutnie zapytało, skąd o tym wie, skoro wcześniej nie oglądał tego filmu. Starsze dzieci i dorośli mogą też odczuwać zaniepokojenie, ale wiedzą, że po pierwsze to wszystko jest na niby, a po drugie – w tego typu filmach bohaterowie nie mogą ginąć na samym początku. 

Przedstawione przykłady ilustrują potęgę wyobraźni, która pozwala wkraczać w nieistniejące światy. Wprawdzie ludzie żywią przekonanie, że mają bezpośredni dostęp do świata, ale gdyby tak było, to narażalibyśmy się na różne niebezpieczeństwa, które można by przewidzieć, gdybyśmy nie posługiwali się scenariuszami przyszłych zdarzeń. Z tego właśnie powodu wkraczanie w świat wyobraźni ma duże z...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy