Płacę, więc tracę
Tomasz Zaleśkiewicz Praca i pieniądze Charaktery 5/2012
Ubezpieczymy wszystko, nawet nogi... jeśli je lubimy. Oszczędzamy niechętnie. Zadłużamy się, udając przed sobą, że nas stać. Z kredytem partnerom żyć czasem trudniej niż z... kochanką. Dlaczego – tłumaczy Tomasz Zaleśkiewicz.

Dorota Krzemionka: – Oszczędza Pan? Umie Pan to robić? Bo w swojej ostatniej książce sporo Pan o oszczędzaniu pisze...
Tomasz Zaleśkiewicz: – Skoro innych namawiam do oszczędzania, to sam też to robię. Staram się postępować w taki sposób, jak zalecają ekonomiści i teorie ekonomiczne – dywersyfikuję swoje zasoby finansowe, lokując je w różne formy oszczędzania: aktywne i pasywne, długoterminowe i krótkoterminowe, o różnym stopniu ryzyka.
Polaków jednak trudno skłonić do oszczędzania. Dlaczego?
– Statystyki pokazują, że w porównaniu z innymi krajami Polacy oszczędzają niechętnie. Szczególnie widoczne jest to w przypadku oszczędzania długoterminowego, na przykład na emeryturę. Raporty rozmaitych instytucji finansowych są tu dość spójne: poziom oszczędzania tego typu jest w Polsce bardzo niski. Oczywiście może to wynikać z faktu, że obiektywnie jesteśmy krajem biedniejszym niż inne, a
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówTomasz Zaleśkiewicz
Kieruje Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od kilkunastu lat zajmuje się badaniem zachowań ekonomicznych i psychologią decyzji finansowych. Prowadzi też własną firmę doradczą Psychonomia.Pl.