Autor: Tomasz Zaleśkiewicz

Kieruje Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od kilkunastu lat zajmuje się badaniem zachowań ekonomicznych i psychologią decyzji finansowych. Prowadzi też własną firmę doradczą Psychonomia.Pl.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zysk z kryzysu

Co począć z pieniędzmi, gdy wskaźniki giełdowe spadają, kursy walut falują, a kryzys szaleje? Czy kupować akcje teraz, gdy są tanie? Czy wycofywać się z funduszy inwestycyjnych? Trudno o prostą receptę. Wiadomo, czego nie robić. Nie warto chować oszczędności do skarpety! – mówi prof. TOMASZ ZALEŚKIEWICZ.

Czytaj więcej

Ekonomia w naszych głowach

Myślenie ekonomiczne mamy zakodowane w głowach, prawa ekonomii znajdują wierne odbicie w ukształtowanych w ewolucji procesach mózgowych. Nie różnimy się w tym znacząco od zwierząt – małpy także potrafią być wyrachowane i oszacować, co im się opłaca.

Czytaj więcej

Płacę, więc tracę

Ubezpieczymy wszystko, nawet nogi... jeśli je lubimy. Oszczędzamy niechętnie. Zadłużamy się, udając przed sobą, że nas stać. Z kredytem partnerom żyć czasem trudniej niż z... kochanką. Dlaczego – tłumaczy Tomasz Zaleśkiewicz.

Czytaj więcej

Co kupujemy za pieniądze

Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy - mawiała ponoć Marilyn Monroe. Pieniądze nas fascynują, wzbudzają podziw, napawają lękiem, czasem prowadzą do szaleństwa. Co tak naprawdę za nie kupujemy?

Czytaj więcej

Gry wygrały

Nobla z ekonomii otrzymali uczeni zajmujący się teorią gier. Pozwala ona modelować zachowania w sposób precyzyjny i elegancki, co w nauce też ma znaczenie.

Czytaj więcej