Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening psychologiczny

2 września 2019

NR 9 (Wrzesień 2019)

Para do biegu

119

Dzięki wspólnemu bieganiu nauczyliśmy się rozumieć potrzeby partnera i mądrze dbać o własne.

Od 7 lat wspólnie biegamy. Trenujemy długie dystanse i startujemy w zawodach, głównie w ultramaratonach. Po pierwszym starcie bieganie stało się naszą wspólną pasją. Razem przeżywamy sukcesy, ale i chwile zwątpienia, odkrywamy nowe miejsca w kraju i za granicą, poznajemy ludzi. 

POLECAMY

Na treningach w trakcie przygotowań do zawodów bywa różnie. Czasami któreś z nas ma humory, strzeli focha, jednak gdy startujemy w parze, na przykład w 80-kilometrowym Biegu Rzeźnika, jesteśmy dla siebie wsparciem. Gdy jedno z nas słabnie, wtedy to drugie motywuje, nie denerwujemy się, że tempo spada i kolejne pary nas wyprzedzają. Podczas ostatniej edycji na moment zniknęliśmy sobie z oczu i potem szukaliśmy się przez pół godziny. Po odnalezieniu był szybki buziak i złość – ale sportowa, nie na siebie. Adrenalina skoczyła i postanowiliśmy nadrobić stracony czas. Mieliśmy mnóstwo przygód – podczas zawodów oraz na treningach bywa różnie i emocjonalnie, jednak nadal się lubimy i ciągle chcemy razem biegać.

Nie zawsze jest różowo

To nie jest tak, że obydwoje chcemy tego samego. Ela woli biegać po asfalcie w jednostajnym tempie. Mogłaby tak pokonywać kolejne kilometry przez długi czas. Ja natomiast jestem takim biegiem znużony. Lubię, gdy jest ciężko, gdy trzeba mozolnie wspinać się na wzniesienie, a potem śmigać w dół. Tempo zmienne, szarpane to mój żywioł. Udało nam się jednak pogodzić te odmienne potrzeby. Każde z nas pozostało przy swoich upodobaniach, jednak żeby była równowaga, to raz długo biegamy po asfalcie, a kolejny trening planujemy po pofałdowanej, pagórkowatej trasie. Nauczyliśmy się rozumieć potrzeby partnera. 

Czasami biegacz jest w takim stanie, że bez kija nie podchodź. Potworne zmęczenie podpowiada, by zejść z trasy, wrócić do domu i zaszyć się w miękkiej pościeli. Gdy w takiej chwili partner motywuje do wzmożonego wysiłku, wkurzamy się. Zachęty „dasz radę”, „jeszcze trochę” nie pobudzają do działania, a tylko wywołują zdenerwowanie czy wręcz wściekłość. Wtedy najlepiej działają nie słowa, lecz po prostu uśmiech – serdeczny, przyjazny, pełen uczucia i emocji. Taka terapia uśmiechem studzi złość i działa cuda, nawet jeśli do mety jeszcze daleko.

Biegacze amatorzy czasami nie mają ochoty iść na trening, bo „dopada ich leń”. Bywa też, że kiepsko się czują, a ciało jest obolałe p...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy