Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby

11 sierpnia 2016

Opanuj swoje lęki

0 287

Sposoby na przezwyciężenie lęków i budowanie pewności siebie.

Stawianie czoła niepokojom nigdy nie jest proste. Mimo to warto szukać odpowiednich dla siebie metod walki. Cztery z nich opisuje dr Ellen Hendriksen, psycholog kliniczny z Boston University:

  • Nie zatrzymuj filmu.

Każdy czasem w myślach analizuje najgorsze scenariusze. Przed oczyma staje nam chwila, na którą długo czekaliśmy i najgorsza z gaf, które można było popełnić: zaspanie na rozmowę kwalifikacyjną, przejęzyczenie podczas ślubu w kościele, ośmieszenie się w pracy… Jakkolwiek wygląda Twój horror, nie naciskaj pauzy w momencie porażki. Pozwól by film leciał dalej aż do momentu, gdy będziesz bezpieczny.

  • Znajdź w sobie wolę przetrwania.

Przeżywanie lęków bywa wycieńczające, więc kiedy już naprawdę zmęczy Cię ciągłe czekanie, zrób zwrot o 180 stopni. Znajdź w sobie wolę przetrwania i działaj. Nie zastanawiaj się czy aby na pewno jesteś gotowy, czy na pewno nic złego się nie stanie. Idź na całość. Wejdź wprost na scenę, której tak się boisz. Zacznij rozmowę z szefem, którego unikałeś jak ognia. Być może kiedy zrobisz pierwszy krok i zaczniesz działać, uwierzysz, że naprawdę możesz to zrobić.

POLECAMY

  • Zapisz a potem zrewiduj.

„Zmarnowałem swoje życie”, „Nikt mnie nie kocha”, „Wszyscy myślą, że jestem przegrany”: cokolwiek negatywnego podpowiada Ci Twój mózg, przelej to na papier. Po kilku dniach powróć do swoich zapisków. Być może wydadzą Ci się zbyt melodramatyczne. Albo stwierdzisz, że, tak naprawdę, to nie są Twoje myśli, ale słowa agresywnego partnera, deprecjonującego rodzica, nieprzychylnego nieznajomego. Może niepotrzebnie zinternalizowałeś (uznałeś za swoją) czyjąś złośliwą opinię. Zapisz teraz zdanie przeciwne. Pomyśl, że jesteś swoim największym fanem. Co on by powiedział? Znajdź w sobie wewnętrznego adwokata, który obroni Cię przed negatywnymi opiniami. Jaka byłaby jego argumentacja? Jeśli nie potrafisz sam stworzyć li...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy