Nowy w pracy

Poradnik pozytywnego myślenia na czas wyzwań


Przychodzisz do nowego miejsca pracy. Twój pracodawca zatrudnia wiele osób. Więcej niż jesteś w stanie spamiętać. Nikogo nie znasz. Wielu procesów i zjawisk nie rozumiesz lub masz o nich dramatycznie powierzchowne pojęcie. Ich specyfika powala na kolana. Poziom skomplikowania matrycy organizacji jest tak wysoki, że czego by nie ruszyć, tam piętrzą się trudności. Szaleństwo czyha za rogiem. Wokół brak jakiejkolwiek wyraźnie zarysowanej bezpiecznej przystani. Nogi raz po raz przeszywa mrowiący prąd sygnalizujący potrzebę ucieczki. W Twoją płynącą po otwartym oceanie łódeczkę co chwilę uderzają wysokie fale niepewności i pytań. Jak dać temu radę? Jak nie przeładować się poznawczo? 

POLECAMY

Na początek poszerzmy kontekst.

Budzisz się rano, o świcie, gdy pierwsze promienie chłodnego, zimowego słońca przebijają niepewnie i leniwie szybę w Twoim oknie. Nie lubisz wcześnie wstawać. Cenisz sobie nieco dłuższy sen, przynajmniej do dziewiątej. Dzisiaj nie ma, że boli.

Otwierasz oczy, wiedząc, że dziś zaczynasz. To pierwszy dzień w nowej pracy, z nowymi ludźmi. Jak się dobrze zastanowisz, to nie tylko ludzie są dla Ciebie w tej sytuacji nowi. Nowa jest droga, ramy działania, godziny, forma pracy i wiele, wiele innych rzeczy. Tych małych i dużych. 

Nie każdego dnia decydujesz się rozpocząć nowe zajęcie, podjąć ryzyko. Sama świadomość tak dużego kroku wpływa na Ciebie emocjonalnie. Spięcie, motyle w brzuchu, przyspieszony oddech, a Twoje ręce jakby nieco zimniejsze i bardziej wilgotne niż zwykle. Momentami łapiesz się na tym, że nerwowo pocierasz dłońmi o siebie tak, jak byś chciał je rozluźnić. Raz po raz, nerwowo pocierasz twarz w nieświadomej próbie samoukojenia. 

Droga do pracy zwyczajna. Jedyne, co nachalnie rzuca się w oczy, to pandemiczne pustki na ulicach wielkiego miasta. Pojedyncze, zaspane jednostki suną wolno w sobie tylko znanym kierunku. Do biurowca dojeżdżasz bez przeszkód, przed czasem i zostajesz wprowadzony przez jednego z pracowników. Tak rozpoczyna się droga, z którą wiążesz duże nadzieje, choć w chwili obecnej jedyne, co wiesz, to ogólny kierunek, w którym płyniesz.

Kolejne kilka dni to etap wprowadzan...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI