Niepewność rujnująca związek

Ja i mój rozwój

Niepewność jest wewnętrznym poczuciem zagrożenia, które odczuwane chronicznie niszczy nasze relacje z bliską osobą. Jak wyrwać się z błędnego koła niepewnych myśli?

Niepewność odbiera nam spokój i oddala nas od autentycznego zaangażowania się w relację z partnerem. Nasze zachowanie wypływające z niepewności - np. ciągłe pytanie o zapewnianie o miłości, zazdrość, oskarżanie, a nawet szpiegowanie - niszczy zaufanie i odpycha od nas partnera, który ma dość mówienia: „naprawdę”, „na pewno”, „uwierz mi”.

Uczucie ciągłej niepewności może zacząć się już w bardzo młodym wieku np. z niepewnych i nieugruntowanych relacji z rodzicami i może rozwijać się za każdym razem, gdy doświadczymy krzywdy ze strony bliskiej osoby. Co więcej, niepewność może się nasilać, kiedy zbyt rygorystycznie podchodzimy do siebie, porównujemy się stale do innych. Niepewność w związku bierze się z irracjonalnych przekonań i obaw, że nie jesteś wystarczająco dobry dla partnera, że i tak nie znajdziesz dla siebie nikogo lepszego, że chyba nie jesteś prawdziwie zakochany, ale w zasadzie nie masz też pewności, czym jest prawdziwa miłość itd....

Oto 4 sposoby, by poradzić sobie z dręczącym uczuciem niepewności. Spróbuj podążać tymi wskazówkami, kiedy poczujesz, że zapewnienia partnera straciły swoją moc.

  • Mocne strony na pierwszym planie

Niepewność bierze się z ciągłego skupiania swojej uwagi czymś, co - w twoim mniemaniu - czyni cię wybrakowanym. Spróbuj zmienić nastawienie i zastanów się, co masz najlepszego do zaoferowania drugiej osobie. Nie musisz być bogaty i oszałamiają...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI