Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

4 października 2016

Niepewność rujnująca związek

0 2203

Niepewność jest wewnętrznym poczuciem zagrożenia, które odczuwane chronicznie niszczy nasze relacje z bliską osobą. Jak wyrwać się z błędnego koła niepewnych myśli?

Niepewność odbiera nam spokój i oddala nas od autentycznego zaangażowania się w relację z partnerem. Nasze zachowanie wypływające z niepewności - np. ciągłe pytanie o zapewnianie o miłości, zazdrość, oskarżanie, a nawet szpiegowanie - niszczy zaufanie i odpycha od nas partnera, który ma dość mówienia: „naprawdę”, „na pewno”, „uwierz mi”.

Uczucie ciągłej niepewności może zacząć się już w bardzo młodym wieku np. z niepewnych i nieugruntowanych relacji z rodzicami i może rozwijać się za każdym razem, gdy doświadczymy krzywdy ze strony bliskiej osoby. Co więcej, niepewność może się nasilać, kiedy zbyt rygorystycznie podchodzimy do siebie, porównujemy się stale do innych. Niepewność w związku bierze się z irracjonalnych przekonań i obaw, że nie jesteś wystarczająco dobry dla partnera, że i tak nie znajdziesz dla siebie nikogo lepszego, że chyba nie jesteś prawdziwie zakochany, ale w zasadzie nie masz też pewności, czym jest prawdziwa miłość itd....

POLECAMY

Oto 4 sposoby, by poradzić sobie z dręczącym uczuciem niepewności. Spróbuj podążać tymi wskazówkami, kiedy poczujesz, że zapewnienia partnera straciły swoją moc.

  • Mocne strony na pierwszym planie

Niepewność bierze się z ciągłego skupiania swojej uwagi czymś, co - w twoim mniemaniu - czyni cię wybrakowanym. Spróbuj zmienić nastawienie i zastanów się, co masz najlepszego do zaoferowania drugiej osobie. Nie musisz być bogaty i oszałamiająco atrakcyjny, by móc obdarować bliską osobę czymś wartościowym. Jesteś miły, godny zaufania, zabawny, uprzejmy? To tylko niektóre z cech, które partnerzy cenią w sobie najbardziej. Teraz zastanów się, jak mógłbyś uczynić czyjeś życie choć odrobinę lepszym, przy wykorzystaniu swoich mocnych stron. Skup się na tym, co możesz zaoferować zamiast zastanawiać się nad rzeczami, które cię w pewien sposób ograniczają - to zmieni twoją perspektywę patrzenia nie tylko na związek, ale przede wszystkim na siebie. Jeśli druga osoba nie doceni tego, co jej oferujesz - to jej indywidualna strata. Ty możesz być PEWNY, że zrobiłeś, co należy, czyli postarałeś się, by uszczęśliwić i wesprzeć kogoś, na kim ci zależy.

  • Buduj pewność siebie

Obawy związane z relacją, w której pozostajesz wpływają negatywnie na twoje poczucie własnej wartości. To normalne, że gdy nie czujesz się dobrze z sobą „od środka” będziesz szukał stale potwierdzenia tego, że jesteś wartościowy u partnera. Jednak, wykorzystywanie do podniesienia swojego poczucia wartości pochwał partnera jest destrukcyjne dla związku. Kiedy w zupełności uzależniasz swoje szczęście od drugiej osoby, pozbywasz się całej swojej siły. Może dojść w końcu do sytuacji, w której partner nie będzie miał już ochoty na dźwiganie ciężaru, jakim jest budowanie twojej pewności i będzie chciał się wycofać. Czując się dobrze z samym sobą, stwarzamy sytuacj...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy