Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

11 maja 2016

Nie przytulaj psa

25

Przytulanie czworonożnego pupila może zwiększać jego stres i lęk – uważa dr Stanley Coren, emerytowany profesor psychologii na University of British Columbia, specjalista w dziedzinie psychologii zwierząt.

W Ameryce popularne stają się „Doggy de-stress Day” – pisze dr Coren. W trakcie sesji egzaminacyjnych na kampusach uniwersytetów pojawiają się psy terapeutyczne (lub po prostu dobrze wychowane), a studenci mają okazję odstresować się w ich towarzystwie. Istnieje wiele dowodów na to, że zabawy i zajmowanie się zwierzęciem działają relaksująco. Dr Coren opisuje, że w trakcie takiego wydarzenia pewna studentka podeszła do jego psa i przytuliła go mocno. Psycholog upomniał ją, że nie powinno się przytulać psów, bo to wzmaga ich poziom stresu.

Dziewczyna była bardzo zdziwiona: „Studiuję psychologię i wiem, że przytulanie jest ważne i przyjemne. Kiedy matka przytula dziecko, w organizmie obojga wyzwalają się oksytocyny. Skutki braku kontaktu fizycznego bywają zaś opłakane. Wiec jakim cudem przytulanie jest złe dla szczeniaka” - zapytała. Psy to nie ludzie – odpowiada dr Coren. Są stworzone...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy