Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

17 marca 2021

NR 4 (Kwiecień 2021)

Nawyki moje, nawyki mojego dziecka

0 419

Popularne przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” znajduje potwierdzenie w wiedzy psychologicznej dotyczącej nawyków kształtowanych przez otoczenie, w którym dorastają dzieci oraz adolescenci. Kiedy trafiają do mnie młodzi pacjenci, zawsze na początek staram się ustalić, jakie nawyki ukształtowało w nich środowisko domowe. Warto więc mieć świadomość odpowiedzialności, która spoczywa na rodzicach i opiekunach w związku z tym faktem.
Bardzo łatwo można zaobserwować ten prosty mechanizm na przykładzie nawyków związanych z jedzeniem i piciem. Od najmłodszych lat dziecko dorasta w pewnej kulturze związanej z jedzeniem i piciem – zarówno w zakresie serwowanych potraw i napojów, jak również tego, w jaki sposób są one spożywane (mogą tu występować różne zmienne, np. wspólne posiłki przy stole vs samotne jedzenie, włączony vs wyłączony telewizor, jedzenie z talerzy vs jedzenie z opakowań czy naczyń jednorazowych itd.).
To samo dotyczy wyboru tego, co jemy i pijemy. Wyobraźmy sobie dwie rodziny skrajnie podchodzące do spożywania posiłków. Pierwsza już w okresie niemowlęctwa pozwala maluchowi eksperymentować i samodzielnie dobierać smaki, stosuje przy przechodzeniu na posiłki stałe tzw. metodę BLW (Bobas Lubi Wybór), w której podaje dziecku nierozdrobnione warzywa, pozostawiając mu decyzję, co do ilości pokarmu, której potrzebuje. W późniejszym okresie dziecko, a później nastolatek, otrzymuje zróżnicowaną dietę, w której obok mięsa pojawia się szeroka gama warzyw, z których może wybrać sobie to, co lubi. Zwyczajem tej rodziny jest spożywanie na podwieczorek owoców. Natomiast w zakresie podawanych napojów dominuje woda oraz zielona herbata i wyciskane soki. Nietrudno wyobrazić sobie, że trzon jedzeniowych wyborów nastolatka wychowanego w takiej rodzinie będzie dotyczył produktów zdrowych. Oczywiście pewnie będzie on sięgał także po inne produkty, natomiast ukształtowane w dzieciństwie nawyki powinny go prowadzić drogą zdrowych wyborów dietetycznych. Jeżeli chodzi o napoje, to częściej będzie sięgał po wodę, co w okresie dojrzewania jest szczególnie ważne. Odpowiednia podaż składników odżywczych dostarczanych wraz z płynami jest niezbędna do prawidłowego przebycia okresu dojrzewania. W okresie dojrzewania nastolatek poci się intensywniej, ma problemy z cerą, a także często z nadmierną masą ciała.
Drugi przykład to rodzina, która lubi jeść niezbyt zdrowo. W jej d...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy