Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

13 października 2016

Naucz dziecko uważności

136

Ćwiczenie mindfulness, czyli uważności nie wymaga jakiegoś formalnego treningu. Dzieci i samych siebie możemy trenować w byciu „tu i teraz” podczas zwyczajnych, codziennych czynności.

Oto kilka przykładów na to, że trening uważności może odbywać się przy błahych okazjach. Na początku dorosły musi towarzyszyć dziecku i mówić na co po kolei ma ono zwracać uwagę. Z czasem pomoc rodzica będzie coraz mniej potrzebna. Oto propozycje:

POLECAMY

  • Świadome wstawanie.

Kiedy zadzwoni budzik nie zrywaj się z łóżka. Pomachaj palcami u stóp, u rąk, weź głęboki oddech, rozciągnij się świadomie. Popatrz dookoła. Powoli siądź na łóżku. Jak to jest być w swoim ciele dziś?

  • Świadome jedzenie.

Zanim połkniesz kęs nałożony na widelec, powąchaj go i popatrz na niego sekundę. Czy umiesz powiedzieć, jak będzie smakował, zanim go jeszcze spróbujesz? Weź kęs do ust, ale nie połykaj za szybko. Zastanów się nad smakami i fakturami, które czujesz pod językiem. Nie musisz w taki sposób jeść całego posiłku. Możesz tylko przez chwilę skupić się i zwolnić.

  • Świadome sprzątanie.

Uważność można trenować nawet zmywając naczynia po śniadaniu. Zauważ jak twoje nogi stoją na ziemi. Zwróć uwagę na temperaturę twoich rąk i nóg. Są ciepłe czy zimne? Zauważ jak zmienia się temperatura wody, g...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy