Nastoletnie przyjaźnie - Jak zaszczepić w dzieciach potrzebę budowania relacji?

Trening psychologiczny

Najintensywniejszy czas poznawania nowych osób i zawierania przyjaźni przypada na okres nastoletni, kiedy zaczynamy poszukiwać siebie i kreować tożsamość. Rola przyjaźni w życiu młodzieży jest bardzo duża. To jeden z etapów dojrzewania.

Jako rodzice nastolatków zapewne zauważamy coraz częstsze wyjścia z domu, coraz późniejsze powroty i coraz większą potrzebę spędzania czasu poza domem. To jest naturalne. Nierzadko mamy poczucie, że dziecko zaczyna wyfruwać z gniazda. Etap nawiązywania nastoletnich przyjaźni generuje przede wszystkim sytuacje, w których młodzież pokazuje nam, że ma „swoje sprawy”. Właśnie te sprawy są niezmiernie ważne w jego dalszym rozwoju. Wszystko, co dzieje się wokół nastoletniej przyjaźni ma wpływ na późniejsze budowanie i trwanie w relacjach.

Jak wygląda nastoletnia przyjaźń? 

To relacja „na zabój”. W grę wchodzą silne emocje i głębokie uczucia. Charakteryzuje się wysokim poziomem otwartości, zaufania i altruizmu wobec przyjaciół, a jednocześnie kategorycznym zaznaczaniem swojej indywidualności wobec rodziców. Niekiedy rodzic może mieć poczucie, że jego dziecko stało się nazbyt egoistyczne – tak właśnie się dzieje, gdy nastolatek nawiązuje przyjaźń „na dobre i na złe”. W tej przyjaźni nie ma kompromisów. Kiedy głębokie zaufanie zostanie nadszarpnięte, pojawia się równie silna zazdrość. Przeżycia związane z nastoletnią relacją często świadczą o tym, jak w przyszłości dany nastolatek będzie radził sobie z budowaniem i nawiązywaniem relacji romantycznych. Można powiedzieć, że doświadczanie nastoletniej przyjaźni w pewien sposób przygotowuje dziecko na to, co się będzie działo w jego dorosłym życiu. 

Zazwyczaj w wieku od 12 do 18 lat pojawia się czas eksperymentowania, testowania granic, odkrywania swojej tożsamości, poszukiwania życiowych celów, ustalania priorytetów i precyzowania wartości. To wszystko dzieje się właśnie z udziałem grupy rówieśniczej mającej wpływ na nasze dziecko. Zatem to, z kim i w jaki sposób nastolatek doświadcza przyjaźni, będzie rzutowało na sposób radzenia sobie z sytuacjami społecznymi w dorosłości oraz na jego system wyznawanych wartości.

POLECAMY

Skąd wiedzieć, że coś jest nie tak?

Jako dorośli możemy być zaniepokojeni wagą nastoletniej przyjaźni i sytuacjami z nią związanymi, jednak pamiętajmy, że każdy z nas w czasach nastoletnich przechodził ten etap. Nietrudno więc również o świadomość, że takie relacje mają swój koniec okraszony wieloma trudnymi przeżyciami. Biorąc pod uwagę fakt, że młody człowiek w tym czasie kształtuje swój światopogląd i nieco zagubiony poszukuje swojego „ja”, warto skupić się na powadze sytuacji i poszukać odpowiedzi na pytanie: „Czy jako rodzic mogę pomóc mojemu dziecku?”.

R...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI