Młodzież i sexting. Jak wspierać nastolatków eksperymentujących z seksualnością?

Psychologia i życie

Wersja audio dostępna tylko dla prenumeratorów

Kup teraz

Zauważa się, że w ostatnich latach zjawisko sextingu staje się coraz powszechniejsze wśród nastolatków. Choć dla niektórych wysyłanie nagich czy półnagich zdjęć i treści o charakterze intymnym może wydawać się niewinną formą eksperymentowania z seksualnością, wyrazem wolności czy swobody w decydowaniu o swoim ciele, niesie to jednak za sobą wiele poważnych zagrożeń i konsekwencji, zwłaszcza w kontekście młodego wieku i niewłaściwej edukacji seksualnej.

W okresie dojrzewania, który jest momentem wielu dynamicznie zachodzących zmian, sprawy dotyczące seksualności są z jednej strony bardzo istotne dla młodych ludzi, a z drugiej strony mogą być wyzwaniem i przysparzać im trudności. 

Czym jest sexting?

Przez sexting rozumie się przesyłanie za pośrednictwem internetu innym osobom zdjęć, filmów czy innych treści o charakterze intymnym lub w celach seksualnych. Wysyłane materiały mogą obejmować własne zdjęcia czy na przykład filmiki, ale mogą też oznaczać rozpowszechnianie 
czyichś treści – niestety także bez zgody tych osób. Niejednokrotnie sexting wiąże się z nielegalnym udostępnianiem, z czego młodzież nie zawsze zdaje sobie sprawę. 
Sexting może być postrzegany jako aktywność, która oznacza wymianę, a więc może być dwustronny i powinien zakładać zgodę osoby wysyłającej i przyjmującej treści, poszanowanie wzajemnych granic, wiązać się z poczuciem bezpieczeństwa oraz zaufaniem. Bardzo ważna jest świadomość tego, na co osoby się zgadzają i czemu taka forma aktywności miałaby im służyć. Wydaje się więc, że zanim osoby zdecydują się na sexting, powinny o tym ze sobą porozmawiać i ustalić ważne dla siebie granice. 

Sexting jako szkodliwe zjawisko wśród młodych osób 

Nastolatkom sexting może kojarzyć się jako jeden ze sposobów na spędzenie wolnego czasu, pewna forma rozrywki, ale też jako szukanie swojego miejsca wśród grupy rówieśniczej, np. w szkole. To także dla nastolatków jeden ze sposobów okazywania sobie uczuć, o którym mogą myśleć, że jest ważny, aby podtrzymać bliską relację. Czasem inni rówieśnicy przekonują, że sexting staje się wyrazem zaufania i oddania w związku. Zjawisko dotyczy również poczucia własnej wartości i szukania potwierdzenia wśród znajomych o swojej atrakcyjności. 
Rozpowszechnianie intymnych treści wśród nastolatków może wiązać się z różnymi wyzwaniami w obszarze zdrowia...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI