Kto wierzy w spiski

Mózg i umysł Laboratorium

Elity i uczeni zatajają przed nami fakty. Karmią nas iluzjami, zaś prawda znana jest tylko nielicznym. Rządzą nami tajne porozumienia knujących przeciw nam mniejszości... To tylko niektóre z teorii spiskowych, coraz bardziej dziś popularnych.

Teorie spiskowe od lat obecne były na marginesie polityki. W ostatnich latach jednak coraz częściej słyszymy je z ust czołowych polityków i ludzi ubiegających się o najważniejsze stanowiska w państwie.

POLECAMY

Minister ochrony środowiska dawał do zrozumienia, że konsensus naukowców w sprawie globalnego ocieplenia to tak naprawdę ustalenie polityczne, a uczeni ukrywają przed nami niewygodne fakty. Kilka lat temu ten sam polityk oświadczył, że wierzy w teorię „chemtrails”, głoszącą, iż białe smugi za przelatującymi samolotami to toksyny, celowo rozpylane na niebie przez wrogów Polski. Ta popularna teoria spiskowa ma wiele wersji; zależnie od środowiska jej wyznawcy wierzą, że substancje rozpylane są na polecenie rządu światowego, by redukować populację ludzi albo zablokować ich zdolność myślenia; te substancje to blokujące szyszynkę aluminium oraz poliwęglany, wirusy lub bakterie.

Z kolei inny z polskich ministrów ujawnił jakiś czas temu „tajne spotkanie” Donalda Tuska i Władimira Putina, sugerując, że to tylko jeden z dowodów na ukrywanie „prawdy o Smoleńsku” przez ówczesnego premiera RP. Podobnie spiskowy charakter miały rozważania wielu urzędników państwowych, w tym ministrów, o złożonych planach zamachu stanu, rzekomo knutych przez uczestników grudniowych protestów pod Sejmem.

Prawdziwym mistrzem teorii spiskowych okazuje się prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. Już w 2014 roku głosił, że prezydent Barack Obama zafałszował miejsce swojego urodzenia (rzekomo miałby się urodzić w Kenii), nie ukończył Uniwersytetu Columbia, a co więcej – wspiera ISIS i światowy terroryzm. W opinii Trumpa były prezydent tak naprawdę jest muzułmaninem, a nie chrześcijaninem, i próbował doprowadzić do wojny, by utrudnić Trumpowi zwycięstwo wyborcze. Wiele teorii spiskowych Donald Trump stworzył też na temat swojej rywalki, Hillary Clinton.

Z lęku

Co powoduje, że ludzie tak chętnie wierzą dziś w spiski? Jak to możliwe, że nawet...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI