W piekle biura

Praca i pieniądze Laboratorium

To nie przypadek. W poniedziałki rano częściej niż w jakikolwiek inny dzień tygodnia dochodzi do zawałów i udarów mózgu. Co aż tak szkodliwego ma w sobie początek tygodnia? To pora, gdy ludzie szykują się do biur i firm...

Manuela H. niechętnie wraca do wydarzeń sprzed roku, gdy pracowała jako rzeczoznawca w banku. Każdego ranka przekraczała obrotowe drzwi frankfurckiego biurowca ze ściśniętym żołądkiem i nadzieją, że dziś uda się jej nie spotkać kierownika działu, i nie da mu kolejnego powodu do narzekań. W końcu nie wytrzymała, zgłosiła się do lekarza. Dostała zwolnienie. Teraz o jej napadach strachu przed pracą mówi już całe biuro.

POLECAMY

Każdego dnia to, co się dzieje w pracy, wpływa na nasze samopoczucie. Nic dziwnego, w końcu spędzamy tam znaczną część życia. Niewielu z nas potrafi zachować spokój po scysji z szefem czy kłopotach z klientem. Z niechęcią myślimy o kolejnym dniu pracy. Bywa jednak, że niechęć urasta do rozmiarów paniki, a na samo wspomnienie o firmie osoba wpada w przerażenie. To już nie jest zwykła niechęć. To fobia przed pracą.

Ukryta statystyka
Coraz więcej osób cierpi na zaburzenia psychiczne związane z wykonywanym zajęciem. Według szacunków niemieckich, liczba takich przypadków wzrosła w latach 1997–2004 aż o 70 proc.!
A to tylko czubek góry lodowej. Michael Linden, psychiatra i lekarz kierujący Rehabilitationszentrum Seehof w Teltow pod Berlinem uważa, że lęku przed pracą doświadcza co trzeci pacjent zgłaszający się do lekarza. Dlaczego specjaliści często nie rozpoznają tej fobii? Bo ma ona zwykle formę zamaskowaną, przejawia się depresją albo różnymi dolegliwościami somatycznymi. Na dodatek wielu pracowników ukrywa swoją przypadłość. Obawiają się niezrozumienia ze strony szefa i współpracowników. Według ankiety przeprowadzonej przez zajmujący się badaniami społecznymi Instytut Forsa, ponad połowa (56 proc.) badanych twierdzi, że woleliby pójść na zwolnienie lekarskie z powodu każdej innej choroby niż problemów psychicznych. Cierpienia psychiczne z powodu pracy wciąż są tematem tabu.

Symptomy lęku przed pracą (ergofobii) są u wszystkich podobne. Na samą myśl o biurze czy firmie pojawiają się dolegliwości fizyczne: dłonie się pocą i drżą, boli brzuch, głowa, do tego dochodzi kołatanie serca, migrena, bóle w krzyżu, zdarza się utrata przytomności. Wiele osób początkowo nie kojarzy ich z pracą. Odwiedzają kolejnych lekarzy, wciąż się badają, szukając u siebie jakichś innych chorób. Dopiero potem zauważają, że dolegliwościom tym towarzyszy strach, panika na myśl o zajęciach zawodowych i stres. Objawy te pojawiają się na samą myśl o sprawach związanych z pracą.

Na tykającej bombie
„W każdy poniedziałek rano na samą myśl o pracy, dostaję biegunki” – zwierza się na forum internetowym poświęconym lękom społecznym Dorota. W 2002 roku grupa badaczy pod kierunkiem Janet Haines z University of Tasmania w Australii zbadała fizyczne reakcje ludzi cierpiących na fobię przed pracą: wspomniane pocenie się, kołatanie serca i kłopoty z trawieniem. Naukowcy odnotowali, że nasilają się one w miarę, jak pracownik zbliża się do miejsca swej pracy. I słabną po opuszczeniu przez niego biura lub firmy.

Słabną, lecz nie znikają. Osoby z fobią przed pracą stale zamartwiają się, czy wszystko dobrze załatwiły. W głowie kołaczą się im niekończące się obawy: czy prawidłowo odłożyłem do akt kopię listu dla pana X? Co wytknie mi jutro szef w moim projekcie? Czy będę w stanie odeprzeć słowa krytyki? Prywatność znika – wieczorem w domu wciąż rozmyślają o tym,
co się zdarzyło w pracy i co czeka je tam jutro. A nazajutrz jest tak źle, jak się obawiały, a nawet gorzej.
„Czuję się w pracy tak, jakbym siedział na bombie, która wciąż tyka” – tak opisał swój stan jeden z uczestników forum. Każdej czynności towarzyszy lęk. Każdy drobiazg urasta do dramatu, każde zadanie budzi przerażenie. Marek pisze na forum: „Panicznie lękam się, że popełnię błąd, boję się gniewu innych ludzi, niezadowolenia szefa. Nawet jak mi dobrze idzie, też się boję: bo może coś się nie uda, i co wtedy?!”.

Fobia przed pracą nie pozwala uwolnić się od napięcia. Dotknięte nią osoby czuj...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI