Autor: Michał Bilewicz

Dr Michał Bilewicz jest psychologiem społecznym, pracuje w Katedrze Psychologii Osobowości na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami stosunków międzynarodowych, stereotypów i uprzedzeń. Autor książki "Być gorszymi" oraz licznych publikacji, m.in. na łamach "Group Processes[&]Intergroup Relations" oraz "Journal of Community and Applied Social Psychology". Obecnie bada konsekwencje emocji, takich jak wina, wstyd i żal, odczuwanych w związku z historycznymi zbrodniami dokonanymi przez członków grupy własnej.[nbsp]
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kto wierzy w spiski

Elity i uczeni zatajają przed nami fakty. Karmią nas iluzjami, zaś prawda znana jest tylko nielicznym. Rządzą nami tajne porozumienia knujących przeciw nam mniejszości... To tylko niektóre z teorii spiskowych, coraz bardziej dziś popularnych.

Czytaj więcej

Naród po żałobie

Z doświadczenia żałoby po katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zrodziły się w Polakach dwie psychologiczne potrzeby: poszukiwanie liderów o tradycjonalistycznych i zachowawczych poglądach oraz wynikająca z cierpienia skłonność do altruizmu. Która z tych postaw przeważy?

Czytaj więcej

Gotowi na Abu Ghraib

Czy można mówić o współodpowiedzialności Polaków za niehumanitarne traktowanie ludzi podejrzewanych o terroryzm, w tym Irakijczyków? Nie, to bzdura - ciśnie się na usta pierwsza odpowiedź. Rzecz nie jest jednak tak oczywista, gdy przeanalizujemy badania psychologiczne. Są w nas mechanizmy, które powodują, że w więźniach Abu Ghraib dostrzegamy półludzi.

Czytaj więcej

Mister osobowości

Wybory przestały być sprawą polityki - ludzi nie interesująprogramy, przygotowanie partii do objęcia rządów. Głównym kryterium oceny jest teraz osobowość polityków. A właściwie to, jak tę osobowość kreują sztaby wyborcze poszczególnych kandydatów.

Czytaj więcej