Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne

30 grudnia 2016

Książki polecane w kiosku magazynu "Charaktery"

26

Oto zestawienie najciekawszych książek, które polecaliśmy w naszym KIOSQUE. Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na najlepszą książkę psychologiczną 2016 roku.

1. Mindfulness: Jak wytresować dzikiego słonia i inne przygody w praktyce uważności
Jan Chozen Bays
tłum. Andrzej Wojtasik
Wydawnictwo Amber

Zasiej swoje „nasionko” uważności i zacznij świadomie żyć. Zwracaj uwagę na wszystko, co dzieje się wokół ciebie i w tobie – w twoim ciele, sercu i umyśle, bez krytyki lub oceny. Chcemy zmienić swoje życie, ale tłumaczymy się brakiem czasu. Trening uważności nie wymaga wygospodarowania dodatkowej godziny każdego dnia. Może go wprowadzić w życie każda osoba, która czuje, że na nic nie ma czasu, jest zagoniona, zmęczona, rozpamiętuje przeszłość lub boi się o przyszłość. Jan Chozen Bays, doświadczona pediatra i nauczycielka zen, porównuje trening uważności do dziecięcej zabawy w łączenie kropek. Po dopasowaniu ich do siebie i pokolorowaniu, ukazuje się przepiękny obrazek. Podobnie jest z uważnością, w której zaczynasz od zmian w maleńkich wycinkach swojego życia, by połączyć je później w spójną całość. Proces ten opisuje w książce Jak wytresować dzikiego słonia i inne przygody w praktyce uważności. Pokazuje, jak praktyki uważności na stałe wpisać do swojego życia za pomocą 53 ćwiczeń, które nazywa „nasionami” uważności. W książce znajdziemy dokładny opis, jak je wykonać, oraz wskazówki, jak codziennie o nich pamiętać. Dodatkowo autorka obala mity na temat uważności, wymienia korzyści jej stosowania oraz daje pod- stawowe instrukcje dotyczące medytacji.

2. 20 lat później – osobowość i hierarchia wartości wybitnych aktorów polskich
Barbara Mróz
Wydawnictwo SCHOLAR

To była niezwykła grupa badana. Autorka dotarła do 40 wybitnych aktorów polskich i skłoniła ich, by wypełnili baterię testów i skal. A dwadzieścia lat później dotarła do tych samych artystów, z tymi samymi narzędziami badawczymi. Dzięki temu mogła prześledzić, jakie zmiany zaszły w ich psychologicznych charakterystykach. Książka zawiera rezultaty tych unikatowych badań podłużnych. Nie znam innych takich badań, gdzie analizie poddano by tak liczną grupę wybitnych aktorów. Rezultaty badań zostały przedstawione w klarowny sposób i zinterpretowane na podstawie współczesnych teorii rozwoju osobowości. Książka ma istotne walory naukowe, zarazem interesująco psychologicznie portretuje środowisko aktorów. Autorka w umiejętny sposób wykorzystuje dane z wielu wywiadów przeprowadzonych z polskimi aktorami. Ilustracje ich losów i poglądów wspierają tezy badaczki, mają też istotny walor diagnostyczny.

3. Wielkie pytania psychologii
Wiesław Łukaszewski
Wydawnictwo Smak Słowa

Pytania świadczą, że umysł pracuje i otwiera się na złożoność świata. A jeśli są wnikliwe, to dowodzą, że umysł nie zadowala się byle czym, nie jest dogmatyczny. Pytania są de- mokratyczne także w tym sensie, że kierunki poszukiwania odpowiedzi nie są niczym skrępowane, a przynajmniej nie powinny być. Stawianie zaś pytań nic nie kosztuje; inaczej jest z od- powiedziami, które wymagają badań i weryfikacji. Cieszyć się zatem trzeba, gdy badacze stawiają pytania, jak to zrobił znany psycholog osobowości, prof. Wiesław Łukaszewski. Przywołał kluczowe zaciekawienia nurtujące psychologów społecznych i osobowości. Z obszernej księgi wybrałem – z konieczności – kilka tylko wąt- ków. Pierwszy dotyczy jedności ludzkiej psychiki, reprezentowanej przez mechanizmy wiążące rozum z uczuciami i emocjami. Nie znamy jeszcze „wzoru” na określanie wagi różnych czynników z obu tych obszarów, ale wiemy, że tworzą one nierozerwalny splot. W tym obszarze badań nasuwa się wiele ważkich pytań. Autor stawia niektóre z nich, nawiązując do aktualnych rezulta- tów badań i teorii organizacji osobowości. Jaki obraz osobowości wyłania się z tej wiedzy psychologicznej? Odpowiedź – oczywista – że osobowość jest systemem złożonym i zmiennym nie zadowala już dziś nikogo. Nadal poszukujemy wzorców dynamiki osobowości i warunków ją ograniczających. Tym różni się, jak podkreśla autor, naukowa wiedza od potocznych generalizacji.

4. Czego najbardziej żałują umierający
Bronnie Ware, tłum. Magdalena Słysz
Wydawnictwo Czarna Owca

Spędzała tam 8 godzin dziennie, była rozliczana z wyników.
Jak pisze, miała „porządne zajęcie”. Czuła jednak, że takie życie nie jest dla niej – chciała pracować sercem. Po latach duchowych poszukiwań poświęciła się opiece nad umierającymi. Towarzyszyła im w ostatnich miesiącach, dniach, godzinach życia. Doświadczeniami z tego okresu – lekcjami życia, które pobrała od ludzi świadomych, że zostało im niewiele czasu – dzieli się w książce Czego najbardziej żałują umierający. Nie lubimy rozmawiać ani nawet myśleć o śmierci. Odsuwamy ją na bok, udając, że nas nie dotyczy. A przecież wszyscy kiedyś umrzemy. „We współczesnym zachodnim świecie człowiek nie ma styczności z umierającymi” – zauważyła Ware. „W innych kulturach ludzka śmierć to część codziennego życia”. I właśnie w codzienności towarzyszyła swym podopiecznym, słuchając ich wspomnień, refleksji nad życiem. Słuchała też żalów i smutków z powodu zaprzepaszczonych szans, utraconych przyjaźni,
braku odwagi, by być sobą. To od umierających dowiedziała się, jak ważna jest wierność sobie oraz odwaga, by korzystać z możliwości, które daje życie, i by samemu o nim decydować. „To twoje życie” – przekonuje autorka. Kto wie, gdyby Bronnie Ware nie znalazła w sobie odwagi, by pójść za głosem serca, być może nie realizowałaby dziś pasji muzycznej, której owocem są już dwie płyty. Być może nie napisałaby też książki, w której dzieli się z nami tym, czego sama nauczyła się o życiu i śmierci, towarzysząc umierającym...

5. Dlaczego bywam humorzastą zołzą
Julie Holland
tłum. Dorota Pomadowska
Wydawnictwo Czarna Owca

„Jesteśmy humorzastymi zołzami i w tym tkwi nasza siła, a nie słabość” – przekonuje
w tej książce Julie Holland. Kobiety chcą być doskonałymi matkami, żonami, kochankami, przyjaciółkami, pracownicami... Zagonione i wyczerpane, nie pozwalają sobie na chwilę słabości. Szczelnie zamykają emocje w skorupie perfekcyjności. Swoje lęki tłumią psychotropami. Cierpią na bezsenność, mają problemy z wagą i niskie libido. Receptą na wszystkie trudności jest wsłuchanie się w swoje ciało i emocje. Amerykanka Julie Holland, z wykształcenia psychiatra i psychofarmakolog z wieloletnią praktyką, przekonuje, że czułe zaopiekowanie się nastrojami jest drogą do osiągnięcia szczęścia. Stworzyła niezwykły poradnik, w którym tłumaczy, dlaczego kobiety są bardziej emocjonalne niż mężczyźni i jak to wpływa na ich związki, macierzyństwo, rodzinę czy pracę. Duża część książki jest „instrukcją obsługi dobrego samopoczucia w każdym wieku”; autorka opisuje praktyki związane z redukcją stresu i zmęczenia, naturalnym odżywianiem, snem czy seksem, które mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia i zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Przytacza nowinki ze świata nauki, okrasza je przykładami ze swojego życia i robi to z olbrzymim dystansem i humorem.
Przepis na spełnioną i zadowoloną z życia zołzą gotowy!

6. Wszystko dla Klary, czyli historia pewnego pomysłu
Ewa Świerżewska i Łukasz Świerżewski
Wydawnictwo Wilga

Bohaterowie książki udowadniają, że coś, co na początku wydaje się zupełnie abstrakcyjne, po pewnym czasie przybiera realny kształt. Wszystko dla Klary to książka, która promuje wśród dzieci przedsiębiorczość i działalność społeczną. W szkole podstawowej wciąż za mały nacisk kładzie się na postawy przedsiębiorcze i prospo- łeczne. A przecież są one bardzo ważne, zarówno na różnych etapach edukacji, jak i w dorosłym życiu. Warto uświadamiać dzieciom, że mają moc sprawczą, że jeśli wpadną na pomysł i wyznaczą sobie cel, to z pomocą sprzymierzeńców – rówieś- ników, nauczycieli, rodziców – mają szansę go osiągnąć. Czytelnik wraz z Baśką, Kubą i ich rówieśnikami uczestniczy w procesie wyznaczania celu, gromadzenia pomysłów i zasobów koniecznych do jego realizacji...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy