Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

12 sierpnia 2016

Kłopoty w związku? Może potrzebujecie się wyspać?

31

Dwaj naukowcy z Florydy postanowili zbadać to, jak na zadowolenie ze związku przekłada się dłuższe pozostanie w łóżku. Do czego doszli?

Nowe badania, przeprowadzone przez prof. Jima McNulty z Florida State University, specjalizującego się w psychologii związków,wraz z jego uczniem, Heatherem Marangesem, przyniosły ciekawe wyniki. Otóż jeżeli żony i mężowie pozwalają sobie na dłuższy sen niż zazwyczaj, są bardziej zadowoleni ze swojego małżeństwa. Naukowcy podejrzewają, że jest tak, ponieważ dłuższy wypoczynek pozwala na powrót organizmu do stanu, który pozwala na odpowiednią samoregulację i samokontrolę. Przekłada się to na myśli i uczucia, jakie żywimy wobec naszego partnera.

„Ważna jest uniwersalność naszych wyników” - mówi Maranges - „Wszyscy ludzie potrzebują snu. Niezależnie od okoliczności, w jakich żyją małżonkowie, ani od kontekstu kulturowego, na każdego, kto pozostaje w małżeństwie, niedostateczna ilość snu wpływa niekorzystnie”.

Badania zostały opublikowanie w Journal of Family Psychology. W swoim artykule naukowcy przykładają dużą wagę do relacji pomiędzy snem i samokontrolą. By móc utrzymać na dobrym poziomie naszą samokontrolę, potrzebujemy dużo energii. Tę zaś regenerujemy wtedy, gdy nasze ciało pozostaje w fazie odpoczynku, którą nazywamy snem. Inaczej mówiąc, sen spełnia rolę autoregulacji poziomu napięć w naszym związku.

„U ponad jednej trzeciej małżeństw i związków dwojga dorosłych osób mieszających razem, które wzięły udział w naszym badaniu, brak snu okazał się odpowiedzialny z...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy