Kaziu zakochał się po 50.

Rodzina i związki Laboratorium

Przeżyli z żonami dwadzieścia parę lat, wychowali dzieci, osiągnęli sukces i... wywracają życie do góry nogami. Pakują walizki i wyprowadzają się do kobiet, które mogłyby być ich córkami. Przed czym uciekają mężczyźni w średnim wieku?

Dlaczego mężczyźni uganiają się za kobietami? – to pytanie Rose Castorini, drugoplanowa bohaterka filmu „Wpływ księżyca”, uporczywie zadaje spotykanym mężczyznom. Przeczuwa, że mąż ją zdradza. I nie myli się – Cosmo spotyka się z młodszą od niej kobietą. Dlaczego? Przez nerwy, lęk przed śmiercią albo dążenie do uzupełnienia pustki po wyjętym żebrze, z którego Bóg stworzył kobietę – takie hipotezy przedstawiają zdradzanej żonie filmowi mężczyźni.

POLECAMY

Potocznym wytłumaczeniem życiowych wolt czterdziesto- i pięćdziesięciolatków jest nuda w małżeńskim stadle albo okrutne wyrachowanie mężczyzny, powodujące, że zamienia żonę na nowszy model. Jaką diagnozę stawiają psychologowie i seksuolodzy?

Inwestor pięknej samicy
Psychologowie ewolucyjni mają dla samca Homo sapiens interesujące alibi. Poszukiwanie młodszych partnerek tłumaczą bowiem nieświadomą troską o przetrwanie gatunku. Mężczyźni po prostu muszą (i już!) przekazywać swoje geny tak długo, jak tylko się da. Do tego celu wybierają – jak pisze psycholog Hanna Brycz – młode i powabne samice, które zapewnią sukces reprodukcyjny. „Z kolei samice Homo sapiens w tym nakazanym przez geny, niekończącym się tańcu będą wciąż poszukiwały partnera, który da im większe szanse na bezpieczne wychowanie potomstwa... To dlatego piękne samice są tak wybredne: poszukują starszych, bardzo zasobnych partnerów, bo ci będą, z dużą dozą pewności, inwestować swe zasoby w wychowanie wspólnego potomstwa” – wyjaśnia Hanna Brycz.

Dlaczego mężczyźni po pięćdziesiątce są dla nich łatwą do upolowania ofiarą? Znany amerykański psycholog ewolucyjny David Buss, analizując ludzkie zaloty, zauważył, że mężczyznę zachwyca już sama myśl o tym, że może znaleźć się w orbicie zainteresowań pięknej, młodej blondynki i w każdej chwili zmienić na nią obecną, mniej atrakcyjną partnerkę. I jak tu się dziwić żonom nienawidzącym sekretarek męża?

Zdolności rozrodcze kobiety spadają wraz z wiekiem, dlatego takie znaczenie ma młodość partnerki. Jak dowodzą badania Bussa prowadzone w 37 kulturach, mężczyźni niezmiennie pożądają kobiet młod[-]szych od siebie. Mężczyźni po trzydziestce poszukują kobiet przeciętnie o 5 lat od siebie młodszych, natomiast pięćdziesięciolatków i starszych interesują już kobiety co najmniej o 20 lat młodsze od nich.

Eskapady po zyski
David Buss w ocenie trwałości związków przyjmuje kategorię oceny strat i zysków. „Podejście to wyróżnia trzy powody opuszczenia przez jednego z uczestników aktualnego związku: spadek wartości matrymonialnej partnera, wzrost wartości własnej (szczególnie ponad wartość partnera) lub pojawienie się partnerów bardziej wartościowych od partnera dotychczasowego” – wyjaśnia psycholog Alicja Str...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI