Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Jak żyć świadomie

0 296

Ten problem powtarza się najczęś-ciej na prowadzonych przeze mnie zajęciach. Sama zastanawiam się nad nim od lat. Chętnie podzielę się tym, co pomaga mi żyć świadomie i ciągle podnosić jakość mojego życia.

Świadomie żyć oznacza:

1. Wiedzieć, że umysł jest wspaniałym narzędziem, które, właściwie użyte, pomaga nam kreować takie życie, jakiego pragniemy i o jakim marzymy. A zatem: myśl pozytywnie, zacznij pisać codziennie swoje cele, podejmij jakąkolwiek praktykę koncentrującą umysł, jak np. relaks czy medytację!

2. Cieszyć się każdą chwilą z pełną świadomością, że przeszłość minęła, przyszłość jeszcze nie nadeszła i TO jest jedyny ważny moment. Zatem: przestań się zamartwiać tym, co było, i tym, co może się wydarzyć. Bądź obecny tu i teraz! Pomyśl: „Jestem tutaj, nigdzie się nie spieszę i to, co robię teraz, jest dla mnie najważniejsze”.

3. Żyć uważnie, czyli zauważać swoje przeżycia, nastroje, odruchy, zachowania. Zatem: zmień rytuały życiowe, które prowadzą do rozczarowania, niezadowolenia i depresji. Uwierz, że zmiana jest możliwa i że zależy tylko i wyłącznie od ciebie!

4. Pragnąć zrozumieć „co jest grane” i mieć wielką chęć dotarcia do wzorców i przekonań, które podnoszą jakość życia. Zatem: pamiętaj, że to, na czym się koncentrujesz, rozrasta się – skup się na pozytywach i proś o więcej!

5. Być gotowym do zrewidowania starych założeń. Zatem: zrób listę swoich myśli o sobie, o ludziach, o życiu, o miłości. Jeżeli znajdą się na niej negatywne przekonania, to je zmień jak najszybciej na pozytywne! To ty decydujesz, w jakim świecie chcesz żyć. Oto najszybsza procedura zmiany przekonań: dodaj DO NIEDAWNA i wypowiedz (napisz, pomyśl) to przekonanie w czasie przeszłym, np. „Do niedawna bałam się ciemności. Do niedawna uważałam, że nikt mnie nie kocha”.

6. Zauważać i korygować swoje błędy. Wierzę, że jedyny moment, kiedy możemy się czegoś nowego nauczyć ma miejsce wówczas, gdy popełniamy błąd. Zatem: zacznij nazywać błędy lekcjami. Ciesz się, kiedy popełnisz błąd, i wyciągaj odpowiednie wnioski. Przestań siebie krytykować!

7. Poszukiwać i zdobywać nową wiedzę. Być zainteresowanym swoim wnętrzem:
– czytaj, czytaj, czytaj. Pytaj, co czytają ludzie, którzy już teraz żyją takim życiem, jakiego ty pragniesz. Zrób swoją listę książek i zacznij czytać! Umów się ze sobą, że w ciągu dwóch lat przeczytasz je wszystkie,
– zapisz się na roczny lub dwuletni program rozwoju osobistego prowadzony przez nauczycieli, którym ufasz. Nic nie zastąpi systematycznej edukacji w grupie,
– słuchaj kaset znanych i szanowanych przez siebie auto...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy