Jak odnaleźć drogę do satysfakcji seksualnej?

Psychologia i życie

Ludzie poszukują gotowych przepisów na to, jak osiągnąć rozkosz i cieszyć się życiem seksualnym. Nie da się stworzyć algorytmów, które zadziałają na każdego w ten sam sposób. Można natomiast szukać wskazówek. Od czego zacząć? 

Już na początku warto podkreślić, że seksualność to nie tylko seks. Ważne, żeby nie mieszać tych dwóch pojęć. Seksualność to pojęcie zdecydowanie obszerniejsze, które obejmuje aktywność seksualną, bycie seksualnym, wszelkie aspekty zachowań związanych z płcią i seksem. To, jak zauważa John Bancroft (jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie seksuologów, współtwórca szkoły seksuologii integralnej, a także doświadczony terapeuta zaburzeń seksualnych), zasadniczy czynnik motywujący ludzi do nawiązania relacji interpersonalnych, nadrzędne pojęcie obejmujące wszelkie procesy fizyczne i psychiczne związane ze sferą seksualną w jej wymiarze indywidualnym i społecznym. Satysfakcja seksualna zaś, jak pisze seksuolożka Agnieszka Nomejko, jest rozumiana jako postawa wobec własnego życia seksualnego, którą wyraża się poprzez myśli, zachowania i emocje dotyczące swej atrakcyjności seksualnej, partnerów seksualnych oraz seksu. I chociaż potocznie sprowadza się ją do chwili fizycznego uniesienia czy orgazmu, to z pewnością nie wyczerpuje to pojęcia! Ważne, żeby o tym pamiętać. 1

Części składowe satysfakcji seksualnej 

Na satysfakcję seksualną składa się kilka komponentów. Pierwszy z nich, tzw. fizyczny, to przyjemność płynąca z ciała, doznania, jakie towarzyszą nam podczas aktywności seksualnej. Następny dotyczy korzyści emocjonalnych płynących z seksu, tj. bliskości, uczucia jedności i radości. Trzeci komponent jest związany z poczuciem kontroli, czyli tym, jaki mamy wpływ na daną aktywność seksualną. Co ciekawe, komponenty te mogą być rozumiane przez każdego z nas inaczej. Ktoś będzie uważał, że najważniejsza jest bliskość i wspólne przeżycia, które dają przyjemność, dla kogoś innego wisienką na torcie będzie orgazm albo to, że może w pełni realizować swoje potrzeby i mieć wpływ na to, co się dzieje podczas seksu. 

W jednej z ankiet zapytałam moje obserwatorki na Instagramie, czym dla nich jest satysfakcja seksualna. Padały przeróżne odpowiedzi, m.in.: „zadowolenie z życia seksualnego niezwiązane z orgazmem”, „przytulenie, czułość, pocałunki, dotyk, orgazm”, „bliskość cielesna w romantycznym związku”, „bezpieczeństwo, poczucie swobody i totalne oddanie się sytuacji”, „sprawianie przyjemności partnerowi i osiąganie przyjemności”, „radość z seksu i po nim”, „dobra zabawa i spełnienie”, „to, że po seksie czuję się szczęśliwa, kochana i zrelaksowana”, „jest wtedy, kiedy mogę być sobą”, „czucie się dobrze ze sobą nago”. A czym dla Ciebie jest satysfakcja seksualna? Po czym poznasz, że jesteś usatysfakcjonowana w tej sferze? To ważne, żeby wiedzieć, czego się chce, aby móc zaplanować kroki prowadzące do tej konkretnej, indywidualnej satysfakcji seksualnej. W czerpaniu radości z seksu pomocne będzie określenie, jaki komponent satysfakcji seksualnej w danym momencie ma przeważające dla nas znaczenie. Czasami można mieć ochotę głównie na przyjemność fizyczną, innym razem ważniejsze staje się posiadanie kontroli nad tym, co się dzieje „w łóżku” albo doznanie emocjonalnej bliskości. Dlatego samoświadomość to podstawa! Bez niej drzemiące w nas potrzeby bywają zagłuszane przez te, które chcą sprzedać nam media, reklamy próbujące wcisnąć nam przepis na udane życie seksualne w stylu: „kup gadżety”, „załóż lateks”, „zabierz do kina”… a przecież każdy z nas najlepiej zna siebie, wystarczy do tej wiedzy dotrzeć.

Papierek lakmusowy zdrowia

Satysfakcja seksualna idzie w parze ze zdrowiem. Mówi się wręcz, że poziom libido jest papierkiem lakmusowym kondycji organizmu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości somatyczne, to często mają one wpływ też na to, czy mamy ochotę na seks albo czy czerpiemy z niego radość. Dlatego niezwykle istotne jest dbanie o zdrowie, aby móc cieszyć się z seksu. 

W seksuologii rozróżniamy problemy pochodzenia psychogennego (myśli, przekonania, schematy i emocje), somatycznego (zaburzenie czy choroba) lub o tak zwanej nieokreślonej etiologii, kiedy tak naprawdę nie wiadomo, z czego wynika konkre...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI