Intro plus ekstra

Psychologia i życie

To mit, że introwertycy i ekstrawertycy nigdy się nie zrozumieją. Łącząc siły, razem mogą stworzyć coś niezwykłego, bo ich mocne strony się dopełniają. A ambiwertycy mogą im w tym pomóc.

Agnieszka Chrzanowska: Niejeden introwertyk słyszał: „Musisz być bardziej przebojowy, bo inaczej nic nie osiągniesz”. Pani sama jest introwertyczką.

Czy był to dla Pani kiedykolwiek problem? Albo dla innych?

Sylvia Löhken: Dziś bardzo liczy się sukces, dużo się o nim mówi. Stąd chwalenie się online, czyli autopromocja w mediach społecznościowych, która czasem może wręcz nabierać rozmachu kampanii marketingowej. Albo zawzięte dążenie do tego, by na zebraniach firmowych być w centrum uwagi. Ja jednak tego nie lubię. I dawniej rzeczywiście myślałam, że przez to może mi być trudniej w życiu. Ale dziś wiem, że po prostu nie lubię być w centrum uwagi. Ciche osoby nie manifestują siły, pozycji. 

Mity na temat introwersji i ekstrawersji

  • Introwertycy są mniej asertywni niż ekstrawertycy.Nieprawda. Introwertycy mają po prostu inne strategie i metody zdobywania tego, na czym im zależy. Wśród najbardziej wpływowych ludzi na świecie są introwertycy, np. Angela Merkel i Barack Obama. 
  • Introwersję trzeba „leczyć”. Nieprawda. Introwersja to stabilna cecha osobowości. Introwertycypo prostu różnią się od ekstrawertyków pod względem swoich preferencji i strategii zachowania. 
  • Ekstrawertycy są powierzchowni. Nieprawda. Po prostu potrzebują więcej energii z zewnątrz, by czuli, że żyją. 
  • Introwertycy i ekstrawertycy nie pasują do siebie. Nieprawda. Introwertycy i ekstrawertycy dopełniają się.

Więcej mitów w książce S. Löhken Potęga osobowości, Studio Emka 2019

 

Z czego to wynika?

Autopromocja nie jest czymś naturalnym dla introwertyków. Introwertyczny oznacza „skierowany do wewnątrz” – i t...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI