Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

2 grudnia 2019

NR 12 (Grudzień 2019)

Intro plus ekstra

0 676

To mit, że introwertycy i ekstrawertycy nigdy się nie zrozumieją. Łącząc siły, razem mogą stworzyć coś niezwykłego, bo ich mocne strony się dopełniają. A ambiwertycy mogą im w tym pomóc.

Agnieszka Chrzanowska: Niejeden introwertyk słyszał: „Musisz być bardziej przebojowy, bo inaczej nic nie osiągniesz”. Pani sama jest introwertyczką.

Czy był to dla Pani kiedykolwiek problem? Albo dla innych?

POLECAMY

Sylvia Löhken: Dziś bardzo liczy się sukces, dużo się o nim mówi. Stąd chwalenie się online, czyli autopromocja w mediach społecznościowych, która czasem może wręcz nabierać rozmachu kampanii marketingowej. Albo zawzięte dążenie do tego, by na zebraniach firmowych być w centrum uwagi. Ja jednak tego nie lubię. I dawniej rzeczywiście myślałam, że przez to może mi być trudniej w życiu. Ale dziś wiem, że po prostu nie lubię być w centrum uwagi. Ciche osoby nie manifestują siły, pozycji. 

Mity na temat introwersji i ekstrawersji

  • Introwertycy są mniej asertywni niż ekstrawertycy.Nieprawda. Introwertycy mają po prostu inne strategie i metody zdobywania tego, na czym im zależy. Wśród najbardziej wpływowych ludzi na świecie są introwertycy, np. Angela Merkel i Barack Obama. 
  • Introwersję trzeba „leczyć”. Nieprawda. Introwersja to stabilna cecha osobowości. Introwertycypo prostu różnią się od ekstrawertyków pod względem swoich preferencji i strategii zachowania. 
  • Ekstrawertycy są powierzchowni. Nieprawda. Po prostu potrzebują więcej energii z zewnątrz, by czuli, że żyją. 
  • Introwertycy i ekstrawertycy nie pasują do siebie. Nieprawda. Introwertycy i ekstrawertycy dopełniają się.

Więcej mitów w książce S. Löhken Potęga osobowości, Studio Emka 2019

 

Z czego to wynika?

Autopromocja nie jest czymś naturalnym dla introwertyków. Introwertyczny oznacza „skierowany do wewnątrz” – i tam właśnie kierujemy naszą uwagę. Introwertycy zwykle nie lubią przechwalać się, być na widoku.

Czują, że sukces powinien być dopasowany do ich cichego „ja”. Innymi słowy, nie chcą zachowywać się jak ekstrawertycy, bo nie są wtedy autentyczni, nie są sobą i kosztuje ich to wiele wysiłku. Istnieje przekonanie, że tylko ekstrawertycy odnoszą sukcesy, to jednak mit. Spójrzmy chociażby na Warrena Buffetta, Marka Zuckerberga, Angelę Merkel.

Postanowiłam zatem zachowywać się w zgodzie ze swoją osobowością. Zamiast uczestniczyć w wielkich spotkaniach biznesowych, wolę spotykać się z ludźmi jeden na jeden. Zamiast iść na obiad w dużej grupie, umawiam się z jedną lub dwiema osobami – i rozmowa okazuje się wtedy naprawdę ciekawa i emocjo-
nująca. 

Niektórzy jednak uważają, że introwertycy są niedostępni... 

Nieprawda, to kolejny mit. Kochamy ludzi, tyle że wolimy spotykać się w małym gronie.

A zatem ekstrawertyk czuje się świetnie w tłumie, a introwertyk wybiera kameralne spotkania. Po czym jeszcze ich poznamy – ekstrawertyka i introwertyka?

Mózgi introwertyków i ekstrawertyków działają inaczej, co sprawia, że osoby te inaczej funkcjonują. Typowy introwertyk dużo myśli, nie lubi nadmiernej stymulacji, jest ostrożny, skoncentrowany i wyrwały, lubi ciszę i samotność. Z kolei ekstrawertyk lubi kontakt z innymi, jest spontaniczny i pełen energii, bardziej elastyczny, szybko podejmuje decyzje. Jest też odważny, gotowy podejmować ryzyko, próbować nowych
rzeczy.

Jeden i drugi typ osobowości ma mocne strony, tyle że inne.

Tak, i każda z mocnych stron introwertyków może być obiecującym klucze...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy