Intro plus ekstra

Psychologia i życie

To mit, że introwertycy i ekstrawertycy nigdy się nie zrozumieją. Łącząc siły, razem mogą stworzyć coś niezwykłego, bo ich mocne strony się dopełniają. A ambiwertycy mogą im w tym pomóc.

Agnieszka Chrzanowska: Niejeden introwertyk słyszał: „Musisz być bardziej przebojowy, bo inaczej nic nie osiągniesz”. Pani sama jest introwertyczką.

POLECAMY

Czy był to dla Pani kiedykolwiek problem? Albo dla innych?

Sylvia Löhken: Dziś bardzo liczy się sukces, dużo się o nim mówi. Stąd chwalenie się online, czyli autopromocja w mediach społecznościowych, która czasem może wręcz nabierać rozmachu kampanii marketingowej. Albo zawzięte dążenie do tego, by na zebraniach firmowych być w centrum uwagi. Ja jednak tego nie lubię. I dawniej rzeczywiście myślałam, że przez to może mi być trudniej w życiu. Ale dziś wiem, że po prostu nie lubię być w centrum uwagi. Ciche osoby nie manifestują siły, pozycji. 

Mity na temat introwersji i ekstrawersji

  • Introwertycy są mniej asertywni niż ekstrawertycy.Nieprawda. Introwertycy mają po prostu inne strategie i metody zdobywania tego, na czym im zależy. Wśród najbardziej wpływowych ludzi na świecie są introwertycy, np. Angela Merkel i Barack Obama. 
  • Introwersję trzeba „leczyć”. Nieprawda. Introwersja to stabilna cecha osobowości. Introwertycypo prostu różnią się od ekstrawertyków pod względem swoich preferencji i strategii zachowania. 
  • Ekstrawertycy są powierzchowni. Nieprawda. Po prostu potrzebują więcej energii z zewnątrz, by czuli, że żyją. 
  • Introwertycy i ekstrawertycy nie pasują do siebie. Nieprawda. Introwertycy i ekstrawertycy dopełniają się.

Więcej mitów w książce S. Löhken Potęga osobowości, Studio Emka 2019

 

Z czego to wynika?

Autopromocja nie jest czymś naturalnym dla introwertyków. Introwertyczny oznacza „skierowany do we...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI