Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

25 lipca 2016

9 prostych przyjemności, które nic nie kosztują

46

Codziennie masz tysiące spraw do załatwienia „na wczoraj”? Nie znajdujesz chwili dla siebie? Oto dziewięć prostych przyjemności, które nic nie kosztują i nie zajmą dużo miejsca w Twoim terminarzu.

Przyznajmy się. Jesteśmy zabiegani. W codziennym pędzie zaniedbujemy nie tylko naszych najbliższych, ale także siebie. Przestajemy zauważać, że dookoła nas toczy się życie. Nasze oczy przestają być wrażliwe na rzeczy piękne.

Taka właśnie była codzienność Michelle Homme, amerykańskiej mówczyni motywacyjnej i pisarki, autorki bestselerowego poradnika „Już czas! Zacznij zmieniać swoje życie dzisiaj”. Homme pisze: „Dosłownie cały czas biegłam. Ciągle coś robiłam, poruszając się niemal z prędkością światła. Nie miałam czasu na zrobienie czegokolwiek poza pracą”. Dodaje: „Moja dieta była okropna, nie uprawiałam żadnych ćwiczeń fizycznych, przestałam też czytać cokolwiek”.

Kiedy Michelle zauważyła, że życie przecieka jej przez palce, wpadła na pomysł, by stworzyć listę swoich ulubionych prostych przyjemności. Umieściła na niej rzeczy, które nie zajmują dużo czasu ani nie kosztują wiele pieniędzy. Zaczęła świadomie pozwalać sobie na nie możliwie często, aż w końcu weszły jej w nawyk. Oto, co wynotowała na swojej liście:

  • Śmiej się głośno

Śmiech wydaje się nam czymś normalnym. Jednak liczne badania pokazują, że przynosi on nam wiele korzyści. Zastanów się, kiedy ostatni raz śmiałeś się głośno? Nie chodzi tu o jakiś stłumiony chichot, ale śmiech na całe gardło. Tak żeby sąsiedzi słyszeli. Czasami dobrze jest obejrzeć coś, co nas rozśmieszy. Niedawno na YouTubie dużą popularność zdobyło nagranie, które przedstawia matkę z czwórką niemowlaków. Wszyscy się śmiali i wzajemnie zarażali się śmiechem. Chyba nie ma nikogo, kogo ten film nie doprowadziłby do łez.

  • Baw się ze zwierzętami

Kto nie lubi oglądać zachowujących się śmiesznie zwierząt? Czasem sami prowokujemy u nich takie zachowania. Czasem możemy zauważyć, że gdy do poważnego pana podbiegnie spragniony zabawy pies, ten zaczyna zachowywać się inaczej niż zazwyczaj. Zwierzaki wyciągają z nas głęboko ukryte wewnętrzne dziecko.

  • Tańcz przy własnych rytmach

Znalezienie chwili na taniec w rytm swojej ulubionej piosenki może okazać się dobrym pomysłem. Homme pisze: „Kochamy słuchać utworów, przy których wyrośliśmy. To nie tylko sentymentalna podróż w czasie, ale także odczucie smaku naszych młodych lat. Poczuj tamten rytm i poruszaj się trochę. Na pewno poczujesz się lepiej.”

  • Potrzymaj kogoś za rękę

Trzymanie czyjejś dłoni wyrażą Twoją troskę o inną osobę, ale także przypomina Tobie, że nie jesteś sam na świecie. Jest to bardzo naturalny gest, często nie musimy nawet o to prosić. Buduje naszą więź, nawet, jeżeli nic przy tym nie mówimy. Wyraża miłość, przywiązanie, nieopisywalne wrażenie „bycia czyimś”. Nawet jeżeli masz poczucie, że nie znasz tej osoby wystarczająco dobrze, ten gest łączy na chwile ludzkie dusze tak, że stają się na moment czymś jednym.

  • Oglądaj wschody i zachody słońca

Michelle Homme pisze, że właśnie ta mała przyjemność jest dla niej szczególnie droga, bo była pierwszą, którą odkryła. Szczególnie ważne dla niej są wschody: każdy z nich przypomina, że zaczyna się nowy d...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy