6 potwierdzonych naukowo korzyści z trzymania się za ręce

Rodzina i związki

Trzymanie się za ręce jest dla nas zwykłą rzeczą, którą robimy codziennie, a także często widzimy na naszych ulicach. Naukowcy przekonują jednak, że przynosi nam ono niezwykłe korzyści.

W naszej kulturze trzymanie w swojej czyjejś dłoni oznacza relację miłości. Za rękę chodzą rodzice z dziećmi, pary, małżeństwa. Wśród dziewczyn i kobiet wyraża także przyjaźń. Są kultury, w których trzymanie się w ten sposób dwóch mężczyzn również może oznaczać relacje przyjacielskie i nic więcej. Okazuje się, że gest ten może przynosić nam o wiele więcej korzyści, niż na ogół mu przypisujemy. W naszych przegadanych czasach sygnały niewerbalne oddziałują na nas silniej niż słowa, których tak dużo słyszymy. Oto sześć rzeczy, które zyskujemy, gdy często trzymamy się z bliską osobą za ręce:

POLECAMY

  • 1. Redukcja stresu

Dr Tiffany Field z Instytutu Badań nad Dotykiem z Uniwersytetu w Miami na Floridzie poświęcił wiele czasu na badanie wpływu trzymania się za rękę na poziom naszego stresu. Według otrzymanych przez niego wyników, gest ten sprawia, że nasz organizm produkuje mniej kortyzolu: hormonu odpowiedzialnego za naszą reakcję stresową. Nawet zwykłe dotknięcie naszego ramienia przez przyjaciela czy kolegę z pracy może sprawić, że czujemy się bardziej spokojni i mamy większą nadzieję na rozwiązanie problemu, który jeszcze przed chwilą nas przerażał. Możemy wręcz powiedzieć, że nasz organizm domaga się takiego zapewnienia, że wszystko jest w porządku: gdy zwiększa się poziom kortyzolu we krwi, nasza skóra staje się bardziej wrażliwa na dotyk. Ze względu na swoją funkcję, nasze dłonie, a szczególnie koniuszki palców, są jednymi z najbardziej wrażliwych części naszego ciała, dlatego objęcie ich przez czyjąś dłoń jest najlepszym sposobem okazania wsparcia po c...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI