Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

12 października 2016

3 rady, jak pokonać perfekcjonizm i zaakceptować siebie

20

Bądź najlepszy! Nie pozwalaj sobie na najmniejszy błąd! Zrób wszystko, by osiągnąć sukces! Czy naprawdę warto?

Żyjemy w kulturze, która promuje perfekcjonizm. Wiele popularnych magazynów, zarówno tych, które są przeznaczone dla kobiet, jak i dedykowanych mężczyznom, podpowiada nam, jak wyglądać i zachowywać się w sposób doskonały. Podobne rady znajdziemy w telewizji i internecie. Sprawia to, że stajemy się coraz mniej tolerancyjni wobec tego, co odbiega od prezentowanych nam wzorców, a stąd już tylko krok do osądzania zarówno innych, jak i siebie. Co najgorsze, nasze wzory piękna, sukcesu, talentu i intelektu są zazwyczaj nie określone do końca: uważamy, że wiemy, co od nich odstaje, ale odpowiedź na to, jak należałoby im sprostać, pozostaje dla nas mglista.

Źródłem naszej podatności na perfekcjonistyczne sugestie jest przekonanie, że ważniejsze jest to, co się robi, od tego, kim się jest. Wiążemy nasze poczucie bycia kimś wartościowym z osiągnięciami w różnych dziedzinach życia. Perfekcjonizm podpowiada nam, że zawsze moglibyśmy zrobić coś lepiej, każdy odpoczynek jest lenistwem, a błąd: niewyobrażalną porażką. Nie musisz jednak ulegać jego podszeptom. Oto trzy proste rady, które pozwolą Ci na odrzucenie perfekcjonizmu i polubienie samego siebie.

  • Pamiętaj, że „dobre” jest lepsze niż „doskonałe”, które nie istnieje.

Wielu studentów i pracowników nie kończy zadanych im zadań, ponieważ nie są przekonani, że są one idealne. Czasem wolą oni nie oddać swojej pracy, niż oddać je w takim stanie, w jakim są. Co stoi za taką postawą? Przyczyną jest zazwyczaj strach przed krytyką i odrzuceniem. Podświadomie uznają oni, że najlepszym sposobem, by uniknąć tych nieprzyjemności, jest nie robienie niczego. Konsekwencją takiego podejścia są problemy ze strony wykładowcy lub pracodawcy i gromadzenie się zadań, które wymagają ukończenia i przyprawienie sobie łatki kogoś...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy