Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

26 sierpnia 2016

3 powody, dla których podejmujemy głupie decyzje

18

Według badań naukowych, popełnianie głupstw i dokonywanie niewłaściwych wyborów nie zależy wyłącznie od nas. Co nam przeszkadza w wyborze „tego, co trzeba”?

Każdy z nas robi czasem coś, z czego później nie jest zadowolony. To może być drobna rzecz, jak na przykład spałaszowanie paczki cukierków, kiedy jesteśmy na diecie, ale czasami popełniamy znacznie poważniejsze błędy z własnego wyboru - np. wdajemy się w romans, czy powracamy do nałogu, czego ogromnie żałujemy płacząc nad rozlanym mlekiem. Dlaczego tak się dzieje?

1. Pragnienie vs. zaspokojenie
W 2007 roku w czasopiśmie Psychopharmacology przedstawiono koncepcję dwóch typów przyjemności. Pierwszy z nich dotyczył potocznego rozumienia przyjemności i odnosił się do stanu satysfakcji, który odczuwamy po spożyciu dobrego posiłku, po seksie czy podczas pierwszego łyku wody, kiedy umieramy z pragnienia. Ten typ przyjemności nazywamy zaspokojeniem („liking”). Drugi typ przyjemności dotyczył satysfakcji czerpanej ze zdobywania czegoś, odczuwania podekscytowania w oczekiwaniu na coś. Ten rodzaj przyjemności nazywamy jest z kolei pragnieniem („wanting”).

To właśnie ten drugi rodzaj przyjemności – pragnienie dreszczyku emocji popycha nas do podejmowania nierozsądnych decyzji. Nawet jeśli wiemy, że będziemy tego żałować, fiksujemy się na „pragnieniu” i dążymy do tego, by je za wszelką cenę zdobyć.

Najbardziej obrazowym i jednocześnie najbardziej dramatycznym przykładem „pragnienia” jest uzależnienie od narkotyków. Kokaina czy metamfetamina są substancjami, które wykazują silny wpływ na mózgowy układ dopaminowy, który odpowiedzialny jest za odczuwanie przyjemności. System ten, gdy zawodzi, wytwarza przytłaczającą, niezwykle silną potrzebę zażycia kolejnych dawek narkotyku, nawet jeśli niszczy to zdrowie uzależnionej osoby, czy jej relacje z innymi ludźmi.

2. Chęć posiadania niedostępnego
Każdy, kto choć raz był na diecie doskonale zna...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy