Dołącz do czytelników
Brak wyników

Praca i pieniądze

8 sierpnia 2016

Niech ktoś inny zdecyduje!

51

Podejmowanie decyzji, za które ponosimy odpowiedzialność, jest jednym z najtrudniejszych zadań przed którymi stoi pracownik firmy. Grupa amerykańskich psychologów przeprowadziła badania nad tym, dlaczego tak łatwo zwalniamy się z tego obowiązku.

Podejmowanie decyzji nie jest dla nas łatwym zadaniem, szczególnie, gdy chodzi o ważne wybory. Często, by uniknąć tego przykrego obowiązku, chcemy przerzucić odpowiedzialność na innych, albo, jeśli to możliwe, odraczamy sobie termin, w którym należy podjąć decyzję. Nowe badania, przeprowadzone pod kierownictwem dr Mary Steffel, wykładowcy marketingu i zarządzania w D’Amore-McKim School of Buisness na Uniwersytecie w Northeastern, pokazały, że szczególnie mocno chcemy przenieść nasz dylemat na barki kogoś innego wtedy, gdy skutki dotyczą nie tylko nas, ale również innych osób i wiemy, że mogą być to skutki negatywne. Zespół naukowców przeprowadził serię badań, która pokazała, że niezależnie czy podejmujemy decyzje biznesowe, wybieramy hotel czy określamy menu podczas wspólnego posiłku, jesteśmy dwa, a nawet trzy razy bardziej skorzy do przerzucania na kogoś odpowiedzialności wtedy, gdy nasz wybór dotyczy nie tylko nas, ale również innych osób.

POLECAMY

Steffel przeprowadzała swoje badania we współpracy z Elanor Williams z Uniwersytetu Stanowego w Indiana i Jaclyn Perrmann-Graham z Uniwersytetu w Cincinnati. Zespół opublikował wyniki swoich badań w czasopiśmie „Organizational Behavior and Human Decision Processes”. Uczestnicy badań mieli za zadanie wejść w sytuację, w której oni lub ich szefowie potrzebują dokonać rezerwacji pokoju w hotelu w związku z planowaną podróżą służbową. Badacze zaobserwowali, że ludzie częściej korzystali z możliwości poproszenia współpracowników o podjęcie za nich decyzji w takim przypadku, gdy chodziło o pokój dla ich przyłożonego niż kiedy poszukiwali noclegu dla siebie. Tym bardziej traktowali wybór jak „gorący ziemniak”, gdy możliwymi opcjami były jedynie pokój w dwugwiazdkowym hotelu lub luksusowy apartament.

- Nasze badania pokazują, że dla większości z nas ważniejsze jest uniknięcie zawstydzającej porażki związanej z negatywnymi skutkami naszej decyzji, niż możliwe korzyści wynikające z sukcesu - mówi Steffel.

Okazuje się jednak, że lęk przed porażką to nie wszystko. W innym eksperymencie zadaniem dla uczestników był wybór hotelu spośród kilku propozycji, z których żadna nie była w pełni satysfakcjonująca. Znowu testowano kilka opcji...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy