Niech ktoś inny zdecyduje!

Praca i pieniądze

Podejmowanie decyzji, za które ponosimy odpowiedzialność, jest jednym z najtrudniejszych zadań przed którymi stoi pracownik firmy. Grupa amerykańskich psychologów przeprowadziła badania nad tym, dlaczego tak łatwo zwalniamy się z tego obowiązku.

Podejmowanie decyzji nie jest dla nas łatwym zadaniem, szczególnie, gdy chodzi o ważne wybory. Często, by uniknąć tego przykrego obowiązku, chcemy przerzucić odpowiedzialność na innych, albo, jeśli to możliwe, odraczamy sobie termin, w którym należy podjąć decyzję. Nowe badania, przeprowadzone pod kierownictwem dr Mary Steffel, wykładowcy marketingu i zarządzania w D’Amore-McKim School of Buisness na Uniwersytecie w Northeastern, pokazały, że szczególnie mocno chcemy przenieść nasz dylemat na barki kogoś innego wtedy, gdy skutki dotyczą nie tylko nas, ale również innych osób i wiemy, że mogą być to skutki negatywne. Zespół naukowców przeprowadził serię badań, która pokazała, że niezależnie czy podejmujemy decyzje biznesowe, wybieramy hotel czy określamy menu podczas wspólnego posiłku, jesteśmy dwa, a nawet trzy razy bardziej skorzy do przerzucania na kogoś odpowiedzialności wtedy, gdy nasz wybór dotyczy nie tylko nas, ale również innych osób.

POLECAMY

Steffel przeprowadzała swoje badania we współpracy z Elanor Williams z Uniwersytetu Stanowego w Indiana i Jaclyn Perrmann-Graham z Uniwe...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI